Peršokti į pagrindinį turinį

Begarsiai automobiliai pavojingi akliesiems

Begarsiai automobiliai pavojingi akliesiems

Atsiradus begarsiams automobiliams, neregiams tapo nesaugu eiti per gatvę per perėjas, nepažymėtas dryžuotomis linijomis arba nereguliuojamas šviesoforų. Eidami per tokias perėjas, aklieji ir silpnaregiai pasikliauja klausa ir naudojasi artėjančio eismo triukšmu kaip orientyru, apsispręsdami, ar saugu nukelti koją nuo šaligatvio. Kadangi tyliųjų transporto priemonių neįmanoma išgirsti, kyla didelė nelaimingų atsitikimų grėsmė.

Neregiams ir silpnaregiams tarp begarsių automobilių orientuotis ir savarankiškai judėti – nemenkas iššūkis. Viešoji aplinka keičiasi, neregiams atsiranda daug kliūčių, kurios dažnai prieš juos išdygsta netikėtai ir gali sutrukdyti saugiai ir patogiai eiti ir įprastais, ir naujais maršrutais bei kryptimis. Transporto priemonių skleidžiamas garsas sutrikusios regos žmonėms yra nepaprastai svarbus informacijos šaltinis. Jis palengvina aklų ir silpnaregių asmenų orientavimąsi aplinkoje. Sutrikusios regos asmenys labai pasitiki garsais, vertindami, kada saugu eiti per gatvę, interpretuodami eismo situacijas. Pagal automobilių garsą jie saugiu atstumu atsistoja ant šaligatvio, trumpai tariant, susikuria savo aplinkos garsinį vaizdą ir atitinkamai elgiasi.

Elektrinės ir elektrinės-hibridinės transporto priemonės kelia grėsmę aklųjų ir silpnaregių saugumui, mažina savarankiškumą ir neleidžia naudotis eismo garsais kaip informacijos šaltiniu. Dėl beveik begarsių automobilių akliems eismo dalyviams praktiškai neįmanoma pastebėti elektrinės ar hibridinės transporto priemonės, pakankamai anksti įvertinti jos atstumą, važiavimo kryptį ir išvengti susidūrimo. Pakankamai didelė tikimybė, kad sutrikusios regos pėstieji pateks po elektromibilių ratais – tai gali pasibaigti traumomis ar net mirtimi. Todėl pastaraisiais metais buvo atlikta visa eilė tyrimų, kurių metu buvo analizuojami registruotų avarijų duomenys ir vertinama, kokį pavojų neregiams kelia tyliosios transporto priemonės.

Vienas iš tokių tyrimų atliktas Jungtinėje Karalystėje. Morganas ir kiti autoriai, atlikę lyginamąją analizę, nustatė, kad pėsčiuosius dažniau partrenkia elektrinės ir hibridinės transporto priemonės, lyginant su automobiliais su įprastais vidaus degimo varikliais. Todėl Europos aklųjų sąjunga pradėjo kampaniją, siekdama, kad į tylius automobilius būtų montuojamas garso šaltinis.

SILENT CARS [interaktyvus] prieiga per: http://www.euroblind.org/campaigns-and-activities/current-campaigns/silent-cars [žiūrėta 2020-09-29]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.206

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"