Peršokti į pagrindinį turinį

Kelios naujovės iš Sight city pagalbinių priemonių parodos

Kelios naujovės iš Sight city pagalbinių priemonių parodos

                             Regėjimo negalią turintis vokietis Matijas Klauzas pasakoja apie jo manymu, neregiams naudingas naujas priemones, šiais metais pristatytas Frankfurte vykusioje kasmetinėje pagalbinių priemonių parodoje „Sight city“.

                             Išmanieji telefonai kiekvienais metais pasiūlo kažką naujo. Dviejų arba trijų metų telefonas arba plančetė šiais laikais jau laikomi senais įrenginiais. Pagalbinės priemonės vystosi lėčiau, todėl kasmet pristatyti kažką naujo nėra lengva, tačiau visada stengiamasi patobulinti jau išrastus daiktus.

                             Diržas žinantis, kur eiti.

                             Neregiai dažnai atsiduria tokiose situacijose, kai neranda išėjimo iš nepažįstamos arba mažai pažįstamos patalpos, arba nesiseka praeiti gatvės tiesia kryptimi. Šias problemas siūlo spręsti Osnabriukeryje įsikūrusi firma feelSpace “Sight city” parodoje pristačiusi savo gaminį – navigacinį diržą. Šis diržas turi 16 vibracinių varykliukų, kurie jį užsidėjus išsidėsto aplink liemenį. Visada vibruoja varikliukas, nurodantis šiaurės kryptį. Šio diržo pagalba lengviau tiesia kryptimi pereiti gatvę, arba kitą plačią teritoriją, pavyzdžiui, aikštę. Šį diržą galima prijungti prie išmanaus telefono. Naudojantis Blindsquare programėle prijungtas diržas vibruodamas parodo, kokia kryptimi reikia eiti iki tikslo. Matijas sako, kad iš pradžių skeptiškai galvojo apie šį įrenginį, tačiau jį išbandęs, pakeitė nuomonę. “Dabar bėgimas tiesia kryptimi pasidarė tokia lengva užduotis, kaip vaikiški žaidimai. Nežinau, ar būtų galima diržu naudotis visa dieną, tačiau rašoma, kad jo baterija laiko 12 valandų.””. – džiaugiasi pašnekovas. Šis prietaisas kainuoja 2300 eurus. Vokietijoje galima gauti kompensaciją iš ligonių kasų.

                             Dayzi grotuvas ir navigacija viename

                             Šių dienų išmanieji telefonai turi labai daug funkcijų, tačiau ne visiems patinka, kai garsinę knygą pertraukia whatsapp pranešimas arba naudojantis navigacija pasigirsta koks nors ak labai svarbus facebooko pranešimas. Kompanija Humanware sukūrė prietaisą, žmonėms neįpratusiems visko atlikti telefonu arba nenorintiems naudotis liečiamu ekranu, kuris atlieka dayzy grotuvo ir navigacijos neregiams funkcijas. Tai Grotuvas Viktor reader stream ir jau nebegaminama navigacinė Sistema Trekker Breeze viename. Įrenginys Victor Reader Trek turi mygtukinę klavietūrą, todėl labai lengva valdyti šį prietaisą. Šis įrenginys netilps į kišenę, tačiau jį galima prisisegti prie diržo. Pagrindinis šio įrenginio pranašumas, kad navigacija jame veikia be interneto ryšio. Victor Reader Trek kainuoja 800 eurų.

                             Programa leidžianti balsu rašyti tekstą

                             Dauguma jau žinome, kad Aleksa ir google home yra neregiams labai naudingi dalykai, tačiau kompiuterio valdymas balsu dar nėra įprastas dalykas. J-Dictate yra priedas prie jaws ir Dragon Dictation programų, su kuriuo galima sukurti dokumentus, nerašant klavietūra. J-Dictate turi balso išvestį, su kuria visada galima patikrinti, ar programa teisingai užrašė tekstą. Galima ne tik redaguoti pavienius žodžius, tačiau taip pat įmanoma formatuoti, įterpti arba iškirpti teksto pasažus. Programos kūrėjai taip pat turi sukūrę jos plėtinį J-Say, kurio pagalba galima balsu valdyti patį kompiuterį: atidarinėti programas, naršyti internete, perkėlinėti failus. Ši technologija labai naudinga žmonėms, turintiems motorinių sutrikimų.

                             Parodoje buvo galima pamatyti ir patikrinti įvairių prietaisų, tačiau Matijas Klauzas papasakojo apie jo manymu, naujausius ir aktualiausius neregiams.

Parengė Ugnė Žilytė

Nützliche Neuerungen; (Sichtweisen);(2019-07-08).

Prieiga per internetą: https://sichtweisen-archiv.dbsv.org/archiv/juli-2019.html

G.54

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"