Peršokti į pagrindinį turinį

Neregių kelionių patirtys, Baltijos šalys susilaukia pagyrų

              Vokietijos aklųjų sąjungos žurnale „Sichtweisen“ buvo apklausti keli neregiai, keliavę po svečias šalis. Vieni žavėjosi šviesoforų ir įspėjamųjų ženklų gausa svečiose šalyse, kiti stebėjosi kai kuriais keistais dalykais, tačiau kad ir kaip bebūtų visiems dar yra kur tobulėti.

              Latvija

              Savaitę keliavau po Latviją ir Lietuvą. Atkreipiau dėmesį, kad šiose šalyse prie perėjų yra įspėjamieji ženklai, taip pat yra labai daug sankryžų su garsiniais šviesoforais. Mano gimtąjame mieste Hagene tai vis dar ateities muzika.

Aš manau, kad Baltijos šalių įstojimas į Europos sąjungą prisidėjo prie tokio aplinkos pritaikymo.

Dariusz Wagner iš Hageno.

Italija

Italijoje netoli Gardės ežero apžiūrinėjome tūkstančio metų senumo pilį. Turėjome kopti daug laiptų, tačiau jie buvo pažymėti geltona spalva. Tai labai pagelbėjo, man kaip silpnaregei. Autobusuose taip pat buvo aiškiai sakomos stotelės, beje, autobusuose yra juodas ekranas, ant kurio geltonomis raidėmis rašomi stotelių pavadinimai.

Maria Knoke iš Diuseldorfo.

Škotija

Škotijos miestuose Edinburge ir Glaskofe yra keisti įspėjamieji ženklai neregiams, jie netikėtai baigiasi ir neregiui sunku suprasti, kur jie veda, be to tokie ženklai yra tik prie šviesoforų. Taip pat jei gatvėse yra intensyvus eismas, kartais nesigirdi garsinių šviesoforų, tačiau atkreipiau dėmesį į didelius ir kontrastingai apipavidalintus kambarių numerius viename viešbutyje.

Friederike Meier iš Frankfurto.

Graikija

Taktilinės plytelės Graikijoje atrodo taip, lyg jos jau būtų egzistavusios Antikos laikais. Grioveliai ir pakilimai yra labai platūs, palyginus su esančiais Vokietijoje, tačiau jos įgyvendina savo tikslą. Tik ne tuomet, kai pirkliai susistato savo prekystalius pakeliui į Akropolį, tačiau kaip bebūtų keista, jei jie pamato žmogų einantį su baltaja lazdele, iškart patraukia savo stalus, lyg žinotų, kad taktilinės plytelės mums skirtos.

Silpnaregiams irgi gan prastas pritaikymas Atėnuose. Metro stotyse retai rasi informaciją pateiktą didesniu šriftu arba pritaikius tinkamą kontrastą, bet kai kuriose vietose pritaikytos informacijos galima rasti.

Simone B. Dietl iš Kiolno.

Pietų Afrika, Botswana ir Ispanija

Keliaudami į Pietų Afriką ir Botsvaną nesitikėjome rasti pritaikytų vietų, Tačiau daugumoj vietų, į kurias ėjome, radome pandusus, tai man labai svarbu, nes turiu vaikščiojimo sutrikimų, kaip ir mano neregiui vyrui.

Ispanijoje net mažesnėse vietovėse radome taktilinių linijų, ir visi žinojo, ką reiškia mėlynas aklųjų ženklelis, kuris Vokietijoje nėra labai žinomas. Mums pasirodė, kad žmonės Ispanijoje yra draugiškesni ir malonesni, taip pat susidariau įspūdį, kad neįgalieji šioje šalyje yra vertinami.

Brigitte und Wolfgang Wild iš Diuseldorfo.

Parengė Ugnė Žilytė

Unterwegs in fremden Ländern(Sichtweisen2019-10);

Prieiga per internetą:

https://www.sichtweisen-archiv.dbsv.org/archiv/sichtweisen-ausgabe-10-2019.html

G.177