Peršokti į pagrindinį turinį

Brailio rašto mokymo ir aklųjų raštingumo padėtis Europoje

Brailio rašto mokymo ir aklųjų raštingumo padėtis Europoje

Europos aklųjų sąjungos „kampanijos ir veiklos“ skiltyje pranešama apie 2016 ir 2017 m. Europos aklųjų sąjungos ekspertų atliktą tyrimą. Tyrimas buvo susijęs su Brailio rašto mokėjimu, nes mokėti Brailio raštą akliesiems svarbu, kad galėtų save laikyti raštingais, ir kad galėtų pasiekti sėkmės darbe. Tyrėjai išnagrinėjo, kokios kliūtys trukdo išmokti Brailio rašto (techninės, finansinės, psichologinės ir kt.), ypač tarp jaunų žmonių. Ekspertų grupė per 2016 m. surinko duomenis apie Šiaurės šalis: buvo išnagrinėti dokumentai, atlikta apklausa ir surengtas praktinis seminaras. 2017 m. ekspertų grupė išplėtojo tyrimo apimtį, siekdama surinkti daugiau duomenų apie praktines priemones ir patirtį, susijusią su Brailio rašto mokymu ir mokymo priemonių leidyba. Tam tikslui buvo parengta anketa, kuri buvo išplatinta Austrijoje, Estijoje, Prancūzijoje ir Italijoje, o galiausiai patys tyrėjai asmeniškai apsilankė minėtose šalyse.

Po dvejus metus trukusio intensyvaus darbo buvo paskelbta tyrimo ataskaita (71 puslapis medžiagos), kurioje išsamiai aprašyti aukščiau paminėtų apsilankymų kievienoje tirtoje šalyje ir informacijos rinkimo rezultatai. Ataskaitoje pateikiami Brailio rašto mokymo ir praktinio naudojimo gerosios patirties pavyzdžiai, pateikiamos rekomendacijos, kurios buvo parengtos remiantis apklausomis. Tyrimui vadovavo Europos aklųjų sąjungos narė – Danijos aklųjų sąjunga.

http://www.euroblind.org/campaigns-and-activities/current-activities/braille-promotion/#_Braille_Teaching (žiūrėta 2020-08-17)

Parengė Audronė Gendvilienė

G.197