Peršokti į pagrindinį turinį

Britanijoje autistams nebūtina dėvėti kaukės

Britanijoje autistams nebūtina dėvėti kaukės

Škotijoje visi asmenys privalo dėvėti kaukę parduotuvėse ir viešajame transporte, išskyrus tuos, kuriems taikoma išimtis. Velse kaukių dėvėjimas viešojo transporto priemonėse tapo privalomas nuo liepos 27 d., išskyrus tam tikrų negalių turinčius asmenis, bet Velso parduotuvėse kaukių dėvėti kol kas nereikia. Šiaurės Airijos viešajame transporte privaloma dėvėti kaukes. Uždarose erdvėse, kur neįmanoma atsiriboti nuo visuomenės, Šiaurės Airijos Vyriausybė rekomenduoja dėvėti kaukes, tačiau tai nėra privaloma. Šios taisyklės skirtos sulėtinti koronaviruso plitimą, tačiau visuose Jungtinės Karalystės regionuose daroma išimtis asmenims, turintiems autizmo negalią. Autistas ponas Davidas Hiltonas vengia naudotis viešuoju transportu dėl to, kad važiuodamas privalo būti su kauke.

– Ne visiems saugu būti su kauke, – pasakė ponia Jane Harris, Nacionalinės autistų draugijos (NAS) išorės reikalų direktorė: – Daugelis autistų tiesiog nesugeba saugiai dėvėti kaukės. Labai svarbu, kad taisyklėse būtų aiškiai pasakyta, jog žmonės, negalintys nešioti kaukės dėl negalios, neprivalo to daryti. Šalies Vyriausybė turi labai aiškiai pranešti parduotuvių savininkams, policijai ir plačiajai visuomenei, kad kai kurie žmonės negali dėvėti kaukių, ir visuomenė turėtų tai suprasti.  Autistams ir jų šeimoms karantino metu teko patirti daug sunkumų. Būtų visiškai nesąžininga, jei jiems tektų vėl užsidaryti namuose iš baimės, kad išėję į gatvę be kaukės, bus užgauliojami, – paaiškino ji.

Nepaisant to, visuomenei kelia baimę, kad kai kurie autizmo spektrą turintys asmenys nenešioja kaukių, todėl šie sulaukia pastabų. Vienas iš tokių žmonių yra autistas Davidas Hiltonas, kuris vengia kelti koją į viešąjį transportą. Priežastis ta, kad užsidėjęs kaukę, pajunta baimę ir  jam pasidaro labai „nepatogu“. Šis 48-erių vyras iš Šv. Helenso baiminasi dar ir dėl to, kad žmonės jam sakys pastabas, jei pamatys jį be kaukės.

Paprastai ponas Hiltonas, kuris dirba valstybės tarnautoju Liverpulyje, vyksta į darbą traukiniu. Dabar jis dirba iš namų ir planuoja vykti į darbą automobiliu, kurį pats vairuoja, kai vėl bus galima dirbti savo darbovietėje.

Parduotuvėse įsigaliojus griežtai tvarkai būti su kaukėmis, ponas Hiltonas sako, kad užsisakys produktus internetu, o į pardutuves nebeis.

Autistai vaikai labai nenori dėvėti kaukių. Pasak jų tėvelių, daugelis autistų vaikų priešinasi kaukėms. Viena iš tokių yra Daisy Murray, 17 metų amžiaus mergina. Ji nieku gyvu nesutinka ant veido užsidėti kaukės. Advokatas Steve'as Broachas paragino neįgalius žmones „žinoti apie galiojančias išimtis, kad galėtų apsiginti nuo užgauliojimo“.

Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba parengė informacinį lapelį, kurį galima atsisųsti internetu. Jį autistams patariama visada nešiotis su savimi, jei tektų aiškinti aplinkiniams, jog neprivalo būti su kauke dėl autizmo negalios. Taip pat galima turėti kortelę „Aš autistas“ arba nešiotis kortelę su saulėgrąža, kurią pagamino organizacija „Nepastebima negalia“ su tekstu: „Neprivalau dėvėti kaukės“.  Informacija paskelbta 2020 m. liepos 17 d.

FACE MASK RULES LEAVE PEOPLE IN FEAR [interaktyvus]; prieiga per: https://www.autismeye.com/face-coverings-masks-fear/#more [žiūrėta 2020-07-29]

Parengė Audronė Gendvilienė.

G.193