Peršokti į pagrindinį turinį

Ką daryti, kai dėl karantino pasikeitė autizmo spektro sutrikimą turinčio vaiko dienotvarkė?

Ką daryti, kai dėl karantino pasikeitė autizmo spektro sutrikimą turinčio vaiko dienotvarkė?

Kaip visi žinome, koronavirusas (COVID-19) – naujas viruso štamas iš koronavirusų šeimos, paveikiantis plaučius ir kvėpavimo sistemą, kuris jau stipriai sukrėtė visuomenę, pasėjo nerimą ir prisidėjo prie situacijos, kurią kai kurie apibūdina kaip „chaosą“.

Autizmas yra neurodivergentinis smegenų vystymosi sutrikimas, kuriam būdingas aistringas domėjimasis konkrečiomis temomis, bendravimo sunkumai, juslinis jautrumas ir pasikartojantys judesiai, kuriais autistai siekia nusiraminti. Įprastos rutinos pasikeitimas dėl COVID-19 jūsų vaiką gali nuliūdinti ar sutrikdyti. Pakitusi dienotvarkė gali būti sunki, gąsdinanti patirtis daugeliui autizmo spektro vaikų, todėl galite patirti vaiko pasipriešinimą. Taigi, kaip jūs, tėvas ar motina, galite padėti savo vaikui, kai pakito įprasta dienotvarkė ir daugiau laiko tenka praleisti namuose?

Dr. Liz Matheis rašo, kad ji turi keletą idėjų, kaip išgyventi karantino laikotarpį:

  1. Laikykitės to paties, nors nuo šiol dienotvarkė ir pasikeitė.

Tokiu laikotarpiu labai lengva pakeisti dienotvarkę, bendras taisykles, iš naujo nustatyti, kada žiūrėti televizorių, eiti miegoti, keltis rytais, valgyti ar dar ko nors. Patarčiau laikytis panašaus grafiko kiekvieną dieną. Nustatykite kėlimosi ryte laiką, pietų laiką (galbūt tokį patį, kaip jūsų vaiko mokyklos tvarkaraštyje), televizoriaus žiūrėjimo laiką ir kada eiti miegoti. Jei galite, pabandykite mėgdžioti savo vaiko mokyklinį tvarkaraštį ir tam tikru dienos metu atlikti tam tikras veiklas.

Mūsų vaikus labai lengva užimti, leidžiant naudotis „iPad“, žiūrėti televizorių ar žaisti kompiuteriu, tačiau nustatykite laiko apribojimus. Susidarykite tvarkaraštį, kuriame pažymėkite kiekvienos veiklos trukmę ir jo laikykitės visą dieną. Skirkite laisvo laiko ne tik sau, bet ir vaikui, kad pernelyg nepavargtumėte.

Tai pasakiusi, noriu pridurti, kad turite laikytis savo naujos ar kiek pakeistos dienotvarkės, kad jūsų vaikas galėtų remtis pažįstamais dalykais tarp jam nepažįstamų. Pasikeitus dienotvarkei, tai įveda dar vieną elementą į vaiko gyvenimą ir dar labiau jį apsunkina. Nesijauskite dėl to blogai, bet neįveskite per daug taisyklių ir išimčių, be to, nesiūlykite ypatingų malonumų, kad palengvintumėte šį laikotarpį jūsų vaikui. Tai gali situaciją dar labiau supainioti ir sukelti nerimą.

  1. Išlikite pozityvūs.

Kadangi suprantate savo vaiko sunkumus, kylančius dėl pasikeitusio dienotvarkės, pabandykite pasidžiaugti papildomu laiku, kurį dabar galite praleisti su savo vaiku, ir kartu padarykite ką nors smagaus. Šiuo metu labai lengva pajusti visą ant jūsų pečių užkrautą tėvo, motinos, mokytojo ir psichoterapeuto pareigų naštą. Karantino laikotarpį praleiskite, kepdami sausainius, žaisdami stalo žaidimus, ruošdami gardžius patiekalus. Jei galite, pamėginkite turiningai išnaudoti šį laiką, kurį esame priversti praleisti namuose su šeima. Taip, tai išties neįprasta, bet tai galima vertinti dvejopai: kaip blogą dalyką, arba kaip labai gerą (galbūt net įdomų!).

  1. Nepasiduokite nerimui.

Jei vaikas jaučia jūsų nerimą dėl pasikeitusios rutinos ir neramias mintis, susijusias su koronavirusu, pats laikas giliai įkvėpti, padaryti jogos pratimus, pamedituoti ar pasivaikščioti lauke – tai padės suvaldyti nerimą.

Nežiūrėkite naujienų laidų, venkite kalbėti apie naujausius diagnozuotų žmonių skaičius, dezinfekavimo priemonių, maisto produktų ar kitų dalykų trūkumą, girdint vaikui. Jei vaikas užduoda klausimus, atsakykite tik į jo klausimą ir neišsiplėskite. Nevardykite statistikos, skaičių ir nesidalinkite savo baimėmis. Norint patenkinti vaiko smalsumą, gali pakakti trumpo atsakymo į klausimą.

Mums, žmonėms, įpročiai labai svarbūs. Daugelis iš mūsų mėgaujasi rutina ir klaikiai bijo pokyčių. Linkiu visiems tėvams geros sveikatos ir kantrybės, kol įprasime prie savo naujojo normalaus gyvenimo, truksiančio kelias ateinančias savaites!

What to Do When Your Child on the Autism Spectrum's Routine Is Disrupted by the Coronavirus by Dr. Liz Matheis [interaktyvus]; prieiga per: https://themighty.com/2020/03/covid-19-autism-routine-disruption/?utm_source=newsletter_mighty_brief&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_mighty_brief_2020-03-16&$deep_link=true [žiūrėta 2020-03-17]

Parengė Audronė Gendvilienė.

G.119

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"