Peršokti į pagrindinį turinį

Kodėl svarbu reguliariai lankytis pas akių gydytoją?

 Kodėl svarbu reguliariai lankytis pas akių gydytoją?

Tinklaraštininkė Tracy Stine perspėja, kad daugelis akių ligų progresuoja nepastebimai. Pajutus pirmuosius ligos požymius, jau gali būti per vėlu. Ji teigia, kad labai dažnai pavėluotai diagnozuojamos tokios sunkios ligos, kaip diabetinė retinopatija, glaukoma, katarakta, pigmentinis retinitas ir senatvinė geltonosios dėmės degeneracija. Todėl būtina kartą per metus pasitikrinti regos būklę. Ji sako, kad tikrintis reikia ne tuo lengvuoju būdu, kai jus pasodina, paprašo uždengti vieną akį ir, žiūrint su kita, pasakyti, kokias raides matote lentelėje. Ji sako, kad reikia pasitikrinti nuodugniai: regėjimo aštrumą, spalvų skyrimą, kaip mato kiekviena akis atskirai, akių judesius, gylio suvokimą, akių spaudimą ir regėjimo lauką (t.y. nustatyti periferinį regėjimą). Be to, gydytojai turi ištirti akių dugną. Toks tyrimas užtrunka apie valandą. Daugelis pamanys, kad, kadangi jo rega lygi 1, neverta gaišti laiko. Bet straipsnio autorė paaiškina, kodėl svarbu nuodugniai pasitikrinti regėjimą.


Dėl diabetinės retinopatijos: tai yra akies tinklainės pažeidimas, kurį sukelia diabetas ir paprastai liga vystosi nepastebimai tol, kol jos padarytą žalą tampa per sunku atitaisyti. Diabeto stebėsena, bendros sveikatos būklės ir regėjimo patikrinimas gali padėti užkirsti ligai kelią arba ją sustabdyti ankstyvosiose stadijose. 

Dėl glaukomos: ji pažeidžia regos nervą, todėl vaizdinė informacija iš akių nebepatenka į smegenis. Glaukoma dažniausiai neturi arba beveik neturi simptomų. Ji pažeidžia periferinį regėjimą ir net sukelia aklumą, jei žmogus nesigydo.

Dėl kataraktos: tai dažniausia žmonių, vyresnių nei 40 metų, regėjimo sutrikimo priežastis, kuri yra pagrindinė aklumo priežastis visame pasaulyje. Tai iš esmės yra akies lęšio drumstis. Ankstyvosiose stadijose galima įsigyti stipresnius akinius, naudoti bifokalinius lęšius. Vėlesnėse stadijose, kai katarakta rimtai pakenkia regėjimui, vienintelė išeitis – operacija. 

Dėl pigmentinio retinito: tai reta degeneracinė liga, kai tinklainė ilgainiui sunyksta ir žmogus apanka. Pirmieji PR simptomai yra tokie: sunku matyti prieblandoje, o vėlesnėse stadijose lieka tik mažas centrinio regėjimo plotelis. Negalima nuspėti, kaip greitai liga progresuos ir koks liks regos likutis, bet ankstyvas ligos nustatymas gali padėti pasirengti ateičiai.

Dėl senatvinės geltonosios dėmės degeneracijos: tai yra pagrindinė 50 metų ir vyresnių žmonių regėjimo praradimo priežastis. Liga pažeidžia geltonąją dėmę – nedidelį plotelį netoli tinklainės centro – ir sunaikina centrinę regą. Nors ši liga visiško aklumo nesukelia, ji trukdo kasdieninei veiklai. Ankstyvosiose stadijose senatvinė geltonosios dėmės degeneracija turi nedaug simptomų, todėl svarbu kasmet tikrintis akis. Vėlyvosios stadijos metu negrįžtamai sužalojama centrinė rega. Deja, net ir pradėjus laiku gydytis, kai gydoma į stiklakūnį leidžiant vaistą „Avastin“, skirtą visų pirma vėžiui, o ne akių ligai gydyti, kai kurie pacientai vis tiek galiausiai praranda centrinę regą. 

Kaip galite numanyti, praradus regėjimą dėl šių akių ligų, labai pasikeičia gyvenimas, darbas, galite prarasti savarankiškumą (bent jau apakimo pradžioje), prarasti šeimą bei socialinį gyvenimą. Todėl pasirūpinkite savimi ir šiandien pat užsakykite išsamų regos patikrinimą. 

Why Eye Exams Are Important by Tracey Stine [interaktyvus] prieiga per: https://themighty.com/2019/02/eye-exams-important/?fbclid=IwAR385PBb75PqajweOG6-hn9xsRJS8woJtEBuKKI5ptjJtFxFkXgV72jaITw [žiūrėta 2019-05-24] 

Parengė Audronė Gendvilienė

G.19