Peršokti į pagrindinį turinį

Pasigaminkite knygą su reljefinėmis iliustracijomis

Pasigaminkite knygą su reljefinėmis iliustracijomis

 

Šiuo karantino laikotarpiu, kai daugelis mamų leidžia laiką namuose su savo vaikais, kviečiu pasigaminti reljefinių knygų.

Sėkmingai užsiimti šia veikla jums padės dviejų aklų vaikų mamos, ponios Sariyannis, patirtis, patarimai ir vaizdinė medžiaga, kurią rasite adresu https://www.dbsv.org/ich-und-meine-familie.html.   Čia  žingsnis po žingsnio aprašoma kaip pasigaminti knygą su reljefinėmis iliustracijomis „Aš ir mano šeima“. Informacija pateikiama vokiečių ir anglų kalbomis.

Knygos koncepcija ir standartai buvo kuriami, pasinaudojant ilgametėmis intensyviomis diskusijomis ir technikos išbandymais tėvų- vaikų kursuose, kuriuos nuolat organizuoja Ilvestheimo konsultavimo tarnyba. Keletas patarimų:

1.Knygos sudarymo principai

Knygos puslapiai kuriami A5 formato, nes priešmokyklinio amžiaus vaikams tokio dydžio puslapiai yra labiausiai tinkami( didesnio formato puslapiuose mažiems vaikams sunku orientuotis)

Kiekvieno puslapio kairėje užrašomas tekstas reginčiųjų ir Brailio raštu. Jei vaikas dar nemoka skaityti, jam labai svarbu liesti raides ir taip žaidimo forma susipažinti su rašto struktūra.

Iliustracijos kuriamos, laikantis taktilinių piešinių atlikimo rekomendacijų: daiktai vaizduojami išlaikant proporcijas iš skirtingos faktūros medžiagų, kad jie kuo labiau savo išvaizda ir faktūra būtų panašūs į realius daiktus.

Daugelis daiktų turi judančius elementus, su kuriais vaikas galėtų žaisdamas kurti savo istorijas. Arba pačius objektus galima išimti iš knygos ir su jais žaisti, skatinant vaikų kūrybiškumą.   Prie kiekvienos iliustracijos yra užrašai Brailio raštu: pavyzdžiui Brailio ženklais pažymimos gatvės, vardai, žvėreliai ar pastatai... Knygose pateikiamos įvairios užduotys, lavinančios lytėjimą: skaičiai, linijos, daiktų palyginimo užduotys, simboliai ir kt.

Istoriją ir užduotis galima kiekvieną kartą šiek tiek pakeisti, panaudojant keičiamus elementus: pavyzdžiui prie lipnaus paviršiaus priklijuojant skirtingus skaičius, raides, figūras.

Kaip skaityti?

Geriausiai knygą padėti ant neslystančio paviršiaus ant stalo, kad vaikas savarankiškai galėtų atversti, užversti, vartyti ir susipažinti su puslapiais. Taip jis mokysis  tinkamai elgtis su knygomis.

Prieš pradėdamas skaityti priešmokyklinukas susipažins su knygos elementais, kurie skatins susipažinti su sąvokomis. Pavyzdžiui, pavaizduotas veidas, padės pažinti kūno dalis, o žievės gabalas – gamtą.

Mama ar kitas skaityti mokantis asmuo, gali pateikti daugiau informacijos apie knygoje aptariamas temas, panaudoti papildomus objektus arba modelius.

Galima pasirinkti, tokias temas, kuriomis vaikas labiau domisi, atsižvelgiant į jo interesus, žinių lygį arba pagal tai, ko siekiama išmokyti.

Supažindinant su kai kuriomis temomis, galima organizuoti įvairias veiklas, kaip išvykas į mišką ir kt.

Parengė Ina Praprovienė

https://www.dbsv.org/ich-und-meine-familie.html [interaktyvus] [ žiūrėta 2020.03.25]

G.126