Peršokti į pagrindinį turinį

Šeši taškai: pasakojimas apie Luji Brailio vaikystę

Šeši taškai: pasakojimas apie Luji Brailio vaikystę

Luji Brailio gyvenimas buvo toks nepaprastas, kad apie jį parašyta jau keletas knygų.  „Šeši taškai“ – įkvepianti, gausiai iliustruota knyga, kurioje jauniesiems skaitytojams nesudėtingai papasakota Luji Brailio biografija. Aklas berniukas taip norėjo skaityti, kad sugalvojo savo abėcėlę.

Luji Brailis buvo visai mažas, kai prarado regėjimą. Jis buvo protingas berniukas, pasiryžęs gyventi kaip visi kiti, bet užvis labiau norėjo mokėti skaityti. Net Paryžiaus aklųjų mokykloje jam nebuvo knygų. Todėl jis sukūrė savo abėcėlę – visiškai naują rašymo sistemą, kurią buvo galima perskaityti palietus. Sistema tokia išradinga, kad ja iki šiol naudojasi aklųjų bendruomenė.  

Kelis literatūrinius apdovanojimus pelniusi amerikiečių rašytoja Jena Bryant įdomiai pasakoja nepaprastą Luji Brailio gyvenimo istoriją. Tektas parašytais gyvai ir suprantamai. Dailininko Boriso Kulikovo piešiniai padeda skaitytojams aiškiau suprasti, ko Luji neteko ir ką buvo pasiryžęs atgauti per knygas. Autorės pastaba ir šaltiniai, nurodyti knygos pabaigoje, papildo paprastą istoriją ir suteikia daugiau informacijos tėvams bei mokytojams.

Knygoje 40 puslapių. Išleista anglų kalba, originalus pavadinimas „Six Dots: A Story of Young Louis Braille“. ISBN 0449813371 (ISBN13: 9780449813379). 2016 m. išleido „Alfred A. Knopf Books for Young Readers“ leidykla. Teksto autorė Jen Bryant, iliustracijos Boriso Kulikovo

Rašytoja Jena Bryant dėsto kūrybinį rašymą ir vaikų literatūrą Vakarų Česterio universitete ir Bryn Mawr koledže, visus metus skaito paskaitas, veda seminarus ir rengia knygų pristatymus mokyklose. Ji gyvena su vyru, dukra ir spanieliu Česterio grafystėje, Pensilvanijos valstijoje, JAV.

Lietuvos aklųjų bibliotekoje galima rasti dvi knygas apie Luji Brailį lietuvių kalba:

Margaret Davidson. Luji Brailis: tamsos vaikas. Iš prancūzų kalbos vertė Jūratė Karazijaitė. - 2009.

Jean Roblin. Skaitantieji pirštai : Luji Brailio gyvenimas, 1809-1852. Iš anglų kalbos vertė Audronė Gendvilienė. - 2010.

Apie knygą „Six Dots: A Story of Young Louis Braille“ daugiau informacijos rasite čia: https://www.bookdepository.com/ [interaktyvus; žiūrėta 2020-04-15]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.143