Peršokti į pagrindinį turinį

Vaikams skirtų knygų Brailio raštu leidykla „Seedlings“

Vaikams skirtų knygų Brailio raštu leidykla „Seedlings“

Jungtinėse Amerikos Valstijose veikia organizacija, kuri kantriai dirba, mažindama knygų badą – taip vadinama situacija, kai akliesiems nėra ko skaityti, nors reginčiųjų raštu knygų pilnos bibliotekos ir knygynai. Gražiai pasivadinusi „Seedlings“ („Sėjinukai“ ), ši knygų Brailio raštu leidykla nesiekia pelno, todėl naudojasi mokestinėmis lengvatomis, o lėšų surenka iš rėmėjų. Leidyklos misija – sudaryti sąlygas sutrikusios regos vaikams išmokti Brailio raštą ir juos nemokamai arba už simbolinę kainą aprūpinti knygomis Brailio raštu.

Leidyklą 1984 m. įkūrė ponia Debra Bonde. Tuo metu vaikams skirtos knygos Brailio raštu buvo brangios, jų labai trūko. Moteris norėjo, kad akliems vaikams būtų ką skaityti, ir kad jie galėtų jas nebrangiai įsigyti. Tuo pačiu ji rūpinosi aklų vaikų raštingumu ir norėjo įskiepyti meilę skaitymui. 1985m., pirmaisiais veiklos metais, ponia Debra savo leidyklėlėje, privataus namo rūsyje, išspausdino 221 knygą. 1990 m „Seedlings“ per metus išleido jau 5 000 knygų, todėl spaustuvę ir leidyklą teko perkelti į Bentley Centrą Livonijos mieste, Mičigano valstijoje, o dabar leidykla veikia adresu Farmington Road, Livonia. 2019 m. nedidelis leidyklos kolektyvas su keletu savanorių išspausdino 34 000 knygų Brailio raštu ir straipsnių (daugiau kaip pusė jų išdalyta nemokamai), taigi nuo 1984 m. jau išspausdinta 579 000 pavadinimų, o tai yra daugiau kaip 24 milijonai puslapių! Daugiausia knygų skirta vaikams iki 14 metų. Kartais leidykla nuperka įprastą knygą, o tekstą Brailio raštu išspausdina ant skaidrių lapų. Knygos neskolinamos, nes leidykla nėra biblioteka, jos dovanojamos arba pigiai parduodamos.

Apsilankykite šios leidyklos puslapyje, kur rasite daugiau informacijos.

Seedlings Braille books for children [interaktyvus] ; prieiga per: http://www.seedlings.org/readers.php [žiūrėta 2019-05-29]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.164