Antanina Buivydienė
Studijų metai
Antanina Buivydienė,
tiflopedagogė
Pirmą kartą su Valentinu susitikau dar besimokydama Kauno aklųjų mokykloje, kai jis 1960–1963 m. dirbo Aklųjų draugijos Kauno tarprajoninės valdybos pirmininku.
Prisimenu, man, mokinukei, tada didelį įspūdį darė ne tik Valentino išvaizda: aukštas, tiesus, tvirtas vyriškis, bet ir jo ramus, pakantus, neužgaulus balsas, kuriuo jis man stengėsi išaiškinti raštvedybos paslaptis.
Mūsų dalykiniai susitikimai buvo tik epizodiniai ir, man baigus mokyklą, nutrūko. Betarpiški kontaktai atsinaujino tik pradėjus kartu studijuoti.
Taigi, 1971 m. mūsų, bičiulių iš Vilniaus, startinis penketukas: Valentinas Toločka, Petras Čyžius, Juozas Juodikis, Vytautas Povilas Buivydas ir aš, Antanina Buivydienė, pradėjome penkerių metų studijų „maratoną“ Šiaulių K. Preikšo pedagoginio instituto (dabar Šiaulių pedagoginis universitetas) defektologijos fakultete. Tapome pirmosios tiflopedagogų laidos studentais. Penkerius metus, žiemą–vasarą, visi kartu važinėjome į sesijas, gyvenome tame pačiame viešbutyje, valgėme tose pačiose valgyklose, klausėmės tų pačių paskaitų.
Daugumą įskaitų ir egzaminų taip pat laikėme vienu metu: tarp sesijų, pasiruošę įskaitai ar egzaminui, draugiškai susitarę, važiuodavom jų laikyti į Kauną ar Šiaulius, o kartais, susidarius studentų grupei, dėstytojai atvykdavo ir į Vilniaus pedagoginį universitetą.
Kai įskaitas ar egzaminus laikydavome sesijos metu, tuomet mūsų draugiškas penketukas jiems ruošdavomės drauge, tiksliau sakant, visi kartodavome išmoktą medžiagą.
Visa vyrija (taip aš juos vadinau), tarp jų ir Valentinas, patogiai įsitaisydavo ant viešbučio lovų ir klausydavosi mano skaitomų konspektų ar specialios literatūros.
Valentinas gerai suvokdavo ir įsimindavo skaitomą tekstą ir šiaip bet kuriuo klausimu jis daugiau už kitus žinodavo. Mums Valentinas buvo apsiskaičiusio, išsilavinusio, rimto, santūraus, neįžeidaus ir kitų neužgaunančio, ramybės, tvirtybės bei žingeidumo simbolis.
Kadangi jis iš mūsų tarpo išsiskirdavo savo žiniomis, mes jį praminėme „vaikščiojančia enciklopedija“.
Šis apibūdinimas Valentinui lipte prilipo.
Jo stropumas ir žinių troškimas privertė pasitempti ir mus.
Tiesa, retkarčiais Valentinas mus, studentus, „išduodavo“. Mat jis dažnai pakliūdavo į laimingųjų skaičių, kuriems nereikėjo laikyti kai kurių įskaitų ar egzaminų, nes jis jau buvo ragavęs mokslų, t. y. Vilniaus universitete studijavęs germanistiką ir lituanistiką, o mums, „žaliems“ studentams, deja... dar viską teko mokytis.
Nors mes buvom stropūs studentai, bet dažnai rasdavom progų padiskutuoti įvairiomis temomis. Buvo įdomu klausytis išmintingos Valentino kalbos, dardant traukiniu į Šiaulius. Jo ramūs žodžiai apie gyvenimą, politiką, Draugijos įvykius sutrumpindavo monotonišką kelionę traukiniu ar pagyvindavo viešbučio kambarėlio gyventojų nuotaiką. Nestokojo Valentinas ir humoro, kuris padėdavo draugams nusiraminti prieš įskaitą ar egzaminą. Vieną semestrą mes buvom netikėtai maloniai nustebinti sužinoję, kad Valentinas mums dėstys „Brailio šrifto“ kursą. Tai išties unikalus atvejis: studentas dėsto studentams. Taigi, Brailio rašto šalininkas ir propaguotojas Valentinas tapo dar būdamas studentas. Taip Šiaulių K. Preikšo pedagoginio instituto defektologijos fakultete Valentinas pradėjo dirbti dėstytoju. Jis stacionarinio ir neakivaizdinio skyriaus studentams skaitė kursą apie Brailio raštą, jo istoriją ir metodiką. Mes, jo draugai, jautėme pasitenkinimą ir didžiavomės, kad Valentinas buvo pelnytai įvertintas.
Būsimieji pedagogai, norintys dirbti su aklaisiais ir silpnaregiais, turėjo mokėti Brailio raštą. Juk neišmokysi kito skaityti ar rašyti, jei pats nežinai, kaip atrodo taškų raštas ir nesugebi paskaityti ar rašyti.
Taigi, Valentinas mus mokė, kokia turi būti sistema, kokia aklųjų rašto mokymo metodika, ką daryti, kad mažylio negrabūs piršteliai ar suaugusio mažai jautrūs pirštai taip išlavėtų, jog taptų aklojo akimis.
Studentus, rašančius Brailio raštu, supažindino su savo sukurtu lietuviško Brailio rašto trumparaščiu. Kaip dėstytojas Valentinas buvo reiklus, bet kartu ir jautrus žmogus. Mums, baigusiems aklųjų mokyklą, Brailio raštas nesudarė sunkumų, kitiems išties reikėjo padirbėti, bet dėstytojo patarimai, be abejo, buvo naudingi ir reikalingi praktiniam darbui. Tiesą sakant, studijų laikotarpiu su Valentinu mes daugiau bendravome kaip su studentu, draugu, o ne kaip su dėstytoju. Jis nedavė mums progos pasijusti žemesniais už jį, visuomet buvo draugiškas ir atidus bendrakursis.
Šalia įtempto mokslo, egzaminų sesijų turėjom ir pramogų. Valentinas niekuomet neatsisakydavo kartu su mumis papramogauti.
Kadangi mums skaitė paskaitas dėstytojai ir iš Leningrado, jiems buvo įdomu susipažinti su Lietuva ir jos įžymybėmis, daug kur su jais keliavome.
Drauge su dėstytojais V. Feoktistova ir A. Litvaku esam pabuvoję Šeduvos malūne. J. Marcinkus suorganizavo iškylą prie Rėkyvos ežero, kur visi pailsėjome gamtoje.
Taip besimokant, „poilsiaujant“, nagrinėjant su dėstytoja J. Daulenskiene painius smegenų vingius, prabėgo puikūs ir negrįžtami studijų metai. Netoli pabaiga, dar liko paskutinis etapas – valstybiniai egzaminai. Čia Valentinas irgi gražiai pasirodė. Dėstytojui A. Baltramiejūnui pasiūlius, jis parašė kursinį darbą iš Lietuvos aklųjų švietimo istorijos. Darbas buvo gerai įvertintas. Vėliau Valentinas šį darbą išplėtojo ir parašė diplominį darbą „Aklųjų bei silpnaregių globos, auklėjimo ir mokymo organizavimas Lietuvoje“.
Prisimenu, kaip Šiauliuose klausėmės šio turiningo darbo gynimo. Tai buvo 1976 m. liepos 13 diena. Nuostabą kėlė Valentino erudicija, žinių gausa, gebėjimas išsamiai atsakyti į kiekvieną pateiktą klausimą. Darbą jis apgynė sėkmingai.
Paskutinės sesijos metu, laikant valstybinius egzaminus, vyrai, vos suvažiavę į Šiaulius, sutarė, kad sėkmingai išlaikytus valstybinius egzaminus „aplaistys“, t. y. iš laikomo dalyko gautas pažymys lygus šampano butelių skaičiui, pvz., 5 = 5.
Kadangi egzaminų pažymiai (penkiabalėj sistemoj) buvo visai neblogi, tai ir kamščių susikaupė nemažai. Kamščius rūpestingai rinkome, saugojome , mat turėjome idėją iš jų suverti vėrinį.
Išlaikę paskutinį egzaminą, iš šampano butelių kamščių skubiai vėrėme vėrinį (deja, ne toks didelis išėjo, nes nebuvome stropūs gėrikai, o ir Šiauliuose tuo metu nelabai buvo šampano).
Atlikę šį „svarbų“ darbą, prišnekinom Valentiną, kaip vilniečių atstovą, šį vėrinį įteikti kitai tiflopedagogiką studijuojančiai grupei nuo pirmosios tiflopedagogogų laidos. Šį įpareigojimą jis garbingai atliko. Be to, Valentinas, kaip ir dera, „suskaičiavo“, kiek per valstybinių egzaminų laikymo laikotarpį suvalgėme dešrelių. Pasirodo, daugiau kaip 32 metrus.
Taip besimokydami kartu su Valentinu, mūsų draugiška, vieninga komanda pasiekė finišą ir, 1976 m. liepos mėnesį baigę Šiaulių pedagoginį institutą, įgijome tiflopedagogo specialybę.
Valentinas tiek studijų metais, tiek vėliau savo veikla įrodė, kad jis yra vienas aktyviausių, veikliausių, pareigingiausių žmonių.
Studijų draugai susitikę dažnai prisimename studijų metus, kartu praleistą laiką, aptariame dabartinį mūsų darbą, pasiekimus ar nusivylimus, ir visuomet kaip kelrodis mums šviečia Valentino žvaigždė, jo nueitas gyvenimo ir darbų kelias.
Sužinojusi, kad Valentinas rengia „XX amž. tiflopedagogų žinyną“, labai nudžiugau. Džiugina, kad jis nepavargdamas tęsia mokslinį tiriamąjį darbą.
Jo veikla tarsi plačiai išsiliejusi upė, netelpanti savo vagoje, traukianti žvilgsnį, mintį, tačiau jos tėkmė lėta ir rami, nešanti iš praeities gausybę prisiminimų, teikianti gyvybės ir galios naujiems atradimams, polėkiams, planams, darbams.
Lai septyniasdešimtąjį kartą sužaliavę upės krantai būna vešlūs, sodrūs, gyvybingi, lai jie džiugina mūsų širdis ir skatina nepaliaujamai žengti pirmyn.
Vilnius,
2000 m. balandis
S.161