Juozas Ežerskis
Tokį aš jį pažįstu
Juozas Ežerskis,
bendramokslis, publicistas, pedagogas
Prisiminimai apie spaudos darbuotoją, bibliografą, literatą, Lietuvos aklųjų draugijos metraštininką, socialinių mokslų daktarą Valentiną Vytautą Toločką siekia šeštojo dešimtmečio pradžią, kada aš atvykau į Kauno aklųjų mokyklą, kur jį jau radau anksčiau atvažiavusį. Tada jis, žinoma, nebuvo joks daktaras, vadinosi tik vienu Valentino vardu ir mokėsi aukštesnėje negu aš klasėje, gyveno vyresniųjų mokinių kambaryje. Tuometinis mokinių kontingentas buvo labai įvairaus amžiaus – nuo vaikų iki per 20 metų perkopusių jaunuolių, kurie mums, vaikams, atrodė tiesiog suaugę dėdės. Todėl mes nuo vyresniųjų laikėmės pagarbaus atstumo ir mažai bendravome. Ir vis dėlto mus, mokinius, siejo bendras mokyklos režimas: visus, kaip man atrodė, per anksti rytais iš saldaus miego kėlė įkyrusis skambutis ir taip pat per anksti, ypač pavasariais, varė į lovas. Maitinomės vienoje valgykloje prie ilgų stalų, valgėme tą patį kuklų maistą, vaikščiojome tais pačiais mokyklos koridoriais, dažnai painiodamiesi vyresniesiems po kojų.
Valentinas Toločka iš kitų vyresniųjų mokinių išsiskyrė savo aukštu ūgiu, stambiu kūno sudėjimu ir žemu balsu, kuris, kaip man atrodė, darė jį dar vyresniu. Kalba jo lėta, geraširdiška. Su mumis, vaikais, šnekėdavo rimtai, tarsi su savo draugais. Todėl jo nevengdavome kaip kitų vyresniųjų mokinių.
Savo prisiminimų knygoje „Ir aš augau“ jau esu rašęs, kaip Toločka netiesiogiai padėjo man patekti į Kauno aklųjų mokyklą, todėl apie tai čia nebekartosiu. Atsimenu, jog kartą išgirdęs mano žemaitišką šneką paklausė, iš kur aš esu atvykęs.
– Iš Švėkšnos, – atsakiau jam.
– Kaip gyvena buvęs vienuolis Feliksas Razma? – toliau teiravosi V. Toločka.
– Gerai, – atsakiau jam nustebęs, kad jis žino apie mano dėdę Feliksą.
– Kai nuvažiuosi į Švėkšną, perduok nuo manęs jam labų dienų. – Papasakojęs man apie pažintį su dėde Kauno ligoninėje, kur jie abu gulėjo po operacijų sveikdami vienoje palatoje, įpareigojo mane Valentinas Toločka.
Taip aš sužinojau apie Valentino ir dėdės Felikso pokalbius apie mokyklą ir Brailio raštą, apie patarimą atvežti mane mokytis į Kauną. Žinoma, Valentino įpareigojimą aš vėliau įvykdžiau. Po šio pokalbio aš tapau drąsesnis ir net pats jį kartais užkalbindavau. Netrukus jam prisireikė ir mano paslaugos – teko palydėti jį į miesto knygyną. Buvo taip. Kartą mes su draugais po pietų išdykavome savo miegamajame kambaryje. Aš tada dar primačiau ir, atsimenu, padėję rankas kitas kitam ant pečių, aš priekyje – tarsi koks garvežys, traukinuku dumdavome koridoriais ar takais aplink mokyklos sodą. Mums bežaidžiant, atsidarė durys ir įėjo į kambarį Valentinas Toločka. Jis paprašė manęs palydėti jį į miesto knygyną.
– Kad aš nežinau, kur tas knygynas yra, – pasakiau jam.
– Užtat aš žinau, man reikia tik ten saugiai nueiti, – paaiškino reikalą Valentinas.
Užsiregistravę pas budinčią auklėtoją ir pranešę apie išėjimą į miestą, P. Višinskio, po to K. Petrausko gatvėmis, dabartiniu Savanorių prospektu kažkur prie Aukštaičių gatvės sėkmingai pasiekėme savo kelionės tikslą – knygyną. Čia Valentinas jautėsi kaip žuvis vandenyje, viską žinojo. Supratau, kad jis čia jau ne pirmą kartą lankosi. Prie prekystalio stovėjusi moteris kaip senam pažįstamam tuojau ėmė vardinti naujai gautas knygas, patarė, kurias jų pirkti. Atsimenu, jog tada V. Toločka nusipirko keletą knygų. Aš nustebau, kad Valentinas jas perka, nes mes, turėdami kokį rublį, pirkdavome duoną, saldainius, kitų maisto produktų, kurių mums labai stigo, o šis perka knygas. Išėję iš knygyno, dar užsukome į maisto prekių parduotuvę, kur Valentinas, mano džiaugsmui, matyt už paslaugą, nupirko saldainių. Taip aš sužinojau apie jo pomėgį knygoms, išlikusį visą gyvenimą. Jis turi sukaupęs vertingą biblioteką. Grįžtant namo tuo pačiu keliu kaip ir atėjome, aš smagiai čiulpiau saldainius. Višinskio gatvėje buvo stulpas, įsiterpęs į šaligatvį, beeinant aš kažkaip užsižioplinau ir nepastebėjau to stulpo. Mano lydimasis staiga trinktelėjo į tą stulpą. Berods smarkiai neužsigavo, bet man pasidarė labai nesmagu, todėl šį įvykį prisimenu iki šių dienų. Valentinas ant manęs už tą žioplumą nesupyko ir nesibarė.
Kauno aklųjų mokykla tuo metu turėjo savo pučiamųjų instrumentų orkestrą, vadovaujamą neregio mokytojo Adolfo Majausko. Tame orkestre labai didelę dūdą pūtė V. Toločka. Repeticijų metu aš tyliai prislinkdavau prie grojančiojo ir žiopsodavau, kaip jis ta dūda groja, kaip spaudo jos klavišus ir stebėjausi, kaip ji riaumoja it lokio bosas. Matyt, jis gerai tą dūdą pūtė, nes vadovas jam pastabų nedarė kaip kitiems muzikantams.
Valentinas Toločka buvo gabus, geras, stropus, drausmingas, pažangus, draugų mėgiamas, išsilavinęs mokinys. Jis turėjo didelį autoritetą tarp mokinių, todėl buvo dažnai renkamas mokinių tarybos pirmininku. Ši taryba padėdavo pedagogams auklėti mokinius, aptardavo jų buitinius reikalus, svarstydavo mokyklos režimą pažeidusius ar šiaip kuo prasižengusius mokinius. Kartą mano geras draugas J. D. iškrėtė nemažą kiaulystę kitam mokiniui. Tuo metu mokinių tarybos pirmininkas buvo Valentinas Toločka. Sužinojęs apie mano bičiulio bjaurią išdaigą, pirmininkas pasikvietė jį į gamtos kabinetą pokalbiui. Matyt, kad pedagogai pirmininku pasitikėjo, nes jis turėjo kabineto raktą. Tas mano draugas, matyt, nujausdamas apie ką vyks kalba, dėl drąsos paprašė pas pirmininką eiti su juo kartu. Aš sutikau. Tada mano bičiuliui teko išklausyti teisingų žodžių apie nederamą jo elgesį. Pirmininkas kalbėjo ramiai, nesikarščiuodamas, argumentuotai ir įtikinamai. Po šio pokalbio mano draugas panašių kvailysčių daugiau nebedarė.
Kai Valentinas Toločka baigė Kauno aklųjų mokyklą, kurį laiką dirbo LAD Kauno kombinate gamybinės pirminės organizacijos pirmininku. Tada žaisdami mokyklos kieme, dažnai matydavome jį su lazdele rankoje einantį iš darbo per mokyklos kiemą į Višinskio gatvę, kur jis su šeima kažkur ten toliau gyveno.
1955 m. Antanui Baltramiejūnui tapus Kauno mokyklos-internato mokymo dalies vedėju, o 1960 m. ir jos direktoriumi, šiame darbe atsiskleidė visos jo – gabaus administratoriaus, pedagogo, aklųjų švietimo teoretiko – talentas. Tačiau rašiniuose nedaug kas prisimena, kad jis nesitenkino vien tik teoriniais apmąstymais neregių švietimo klausimais, bet ėmėsi ir konkrečios praktinės veiklos, siekiant priartinti mokyklą prie gyvenimo. Tuo tikslu vyresniųjų klasių mokiniai šeštadieniais (tada buvo darbo diena) atlikdavo gamybinę praktiką Kauno kombinato cechuose bei baruose. Atsimenu aš, Juozas Karlikauskas, Jonas Gečiauskas ir Gintautas Adomaitis praktikavomės Brailio rašto spaustuvėje, kuri tuo metu buvo kombinato skyrius. Jam vadovavo Valentinas Toločka. Čia buvo spausdinamas „Mūsų žodis“, vadovėliai, kita literatūra. Mus, mokinius, vedėjas palankiai priėmė, viską aprodė, nuoširdžiai papasakojo. Todėl šeštadienių, tų praktikos gamyboje dienų, mes labai laukdavome, į ją eidavome noriai ir stengdavomės užduotis įvykdyti gerai.
Vėlesniais metais Valentiną Toločką man tekdavo sutikti LAD suvažiavimuose, plenumuose, kituose draugijos susibūrimuose. Jo rami, dalykiška, argumentuota kalba visada susilaukdavo susirinkusiųjų dėmesio, ypač švietimo, kultūros klausimais. Tai buvo toks organizacijos narys, kurio nuomonės visada buvo paisoma.
1975 m. lapkričio 4 d. Kretkampyje pradėjo darbą aklųjų darbingumo atkūrimo mokykla. Tą dieną įvyko iškilmingas jos atidarymas, į kurį atvyko nemažai svečių iš draugijos įstaigų. Tarp jų buvo ir Valentinas Toločka, tada dirbęs LAD leidyklos tiflologinės literatūros redakcijos vedėju. Jo vadovaujama redakcija rūpinosi tiflologinės literatūros paieška, kaupimu, vertimu iš užsienio kalbų, leidyba ir platinimu. Šios literatūros ypač stokojo naujoji mokykla, kadangi jaunam jos pedagogų kolektyvui teko ne tik mokyti mokinius, bet ir patiems dėstytojams mokytis, semtis žinių kaip tik iš tiflologinės literatūros. Šiuo klausimu mums į pagalbą visada ateidavo vedėjas. Per trumpą laiką mes nemažai gavome tiflologinės literatūros knygų, kurias mūsų pedagogai nagrinėdavo, rašydavo iš jų referatus, kuriuos skaitydavo metodinių užsiėmimų, seminarų metu. Neretai ir pats Valentinas dalyvaudavo mokyklos rengiamuose seminaruose, skaitydamas tiflologinės literatūros apžvalgas. Tai buvo tikrai reikalingas ir naudingas jo darbas.
Aklųjų darbingumo atkūrimo mokykloje buvo dėstomos įvairios disciplinos. Tarp jų „Lietuvos aklųjų organizuoto judėjimo istorija“. Iš pradžių ją mokiniams dėstė Antanas Jonynas, bet po poros mėnesių dėl laiko stokos jis šiuos užsiėmimus atsisakė vesti. Todėl teko šio dalyko dėstymą perimti man. Aš nežinojau, kur imti paskaitoms medžiagos. Tuo reikalu kreipiausi į Valentiną Toločką, kuris parūpino reikiamos literatūros, nurodė straipsnius spaudoje ir aš greitai pasiruošiau minėto dalyko dėstymui.
Dar mokiniai buvo mokomi Brailio rašto. Kai kurie mokiniai per 3 mėnesius jį neblogai įsisavindavo. Baigus mokyklą mes mokiniams padovanodavome Brailio rašto lentelę, grifelį, popieriaus, net vadovėlį. Dar mes norėjome padovanoti savo buvusiems mokiniams kokią nors Brailio rašto knygą, kuri padėtų jiems neužmiršti skaityti neregių raštu ir kad iš tos knygos žmonės šį tą sužinotų apie LAD, jos žmones, todėl vėl kreipėmės į Valentiną, ir jis kartu su A. Jonynu parengė ir išleido nedidelio formato (kad mažiau užimtų vietos lagamine) suvenyrinę knygą „LAD datos ir žmonės“, kurią dovanodavome mokyklą baigusiems mokiniams.
Valentinas Toločka nuolat skyrė didelį dėmesį Brailio rašto kultūrai, jo propagavimui visuomenėje bei tarp neregių, rūpinosi jo tobulinimu. Daugelis su įdomumu esame skaitę jo knygą „Skaitantys pirštai“, iš kurios sužinome šio rašto sukūrimo istoriją. Ne vienas Brailio rašto vartotojas naudojasi jo sudarytu lietuvišku Brailio rašto trumparaščiu, o 1999 m. jo vadovaujama komisija patobulino ir lietuviškąją abėcėlę, pritaikydami mūsų raidyną šių dienų poreikiams. V. Toločka siekia, kad mūsų Brailio rašto kultūra priartėtų prie pasaulio aklųjų rašto kultūros, kad neatsiliktų nuo kitų šalių Brailio rašto tolimesnio pritaikymo prie naujų kompiuterinių spausdinimo technologijų.
Man reikšmingas susitikimas su Valentinu buvo 1999 m. pradžioje. Prieš šį pasimatymą V. Toločka paskambino telefonu ir pranešė malonią naujieną:
– Ruošiame tavo knygą išleisti, reikia mums susitikti ir kai ką suderinti bei aptarti. Paprastai su visais autoriais taip darome.
Sutartą dieną aš nuvykau į Vilnių ir apsilankiau Lietuvos aklųjų bibliotekoje, kur šiuo metu jis darbuojasi. Knygos rankraštį, kurį jam anksčiau buvau nusiuntęs, jis su redaktore buvo jau perskaitę, pasižymėję neaiškias teksto vietas. Kiek padirbėję viską išsiaiškinome, suderinome ir jau tų pačių metų rudenį mano prisiminimų knyga „Ir aš augau“ išvydo dienos šviesą. Kad ji buvo išleista, esu dėkingas daugeliui žmonių, ypač spaudos darbuotojui dr. Valentinui Toločkai.
Šiauliai,
2000 m. kovas
S.162