Juozas Marcinkus
Išskirtinė asmenybė
Juozas Marcinkus,
mokslo draugas, rašytojas, leidėjas
Valentinas Vytautas Toločka buvo už mane gal porą metų jaunesnis, kai pirmą kartą jį sutikau 1947 m. lapkričio 19 dieną. Tais metais ir tą dieną buvau savo brolio Izidoriaus palydėtas į Kauno aklųjų institutą, vėliau vadinamą Kauno aklųjų internatine mokykla.
Mane labai greit apsupo bendraamžiai, tarp jų ir Valentinas, kuris prakalbo mandagiu, aksominiu baritonėliu, vėliau tapusiu sodriu bosu. Lyg šiandien menu, kaip jis man padavė savo švelnią, plačią plaštaką ir būtent kairiąją, matyt jau žinojo, kad aš neturiu dešiniosios.
Galima sakyti, kad nuo to laiko, kol mokėmės Aklųjų mokykloje, gyvenome su Valentinu drauge tame pačiame miegamajame.
Valentinas, kaip jau minėjau, buvo jaunesnis už mane, bet mes greitai suradome bendrą kalbą, nors aš atsisėdau į pirmos klasės suolą, o jis buvo septintoje.
Kai ilgiau pabendravome, tvirtai įsitikinau, kad Valentinas yra apsiskaitęs, žinąs daug įdomių istorijų. Jis buvo gerai išstudijavęs Aklųjų mokyklos įsikūrimo istoriją, viską žinojo apie tos mokyklos kūrėją Praną Daunį bei daugelį kitų dalykų: apie prieškarinės Lietuvos gyvenimą, politines ir socialines nuotaikas, okupavus Lietuvą rusams, o vėliau vokiečiams, galų gale 1944 m. vėl rusų tankams atžlegėjus į Lietuvą.
Šiek tiek vėliau besikalbėdamas su Valentinu, supratau, kad jis Lietuvos pokarinį gyvenimą, ypač kaimo, nelabai tepažinojo, bent jau man taip atrodė. Mažai turėjo žinių, kokie kruvini įvykiai vyko kaimuose pokario metais. Į tuos įvykius buvo įsukta ir mano niekuo nekalta šeima, nužudyta mano motina, brolis Valius ir brolienė Paulina.
Žinoma, Valentinas užjautė mane ir mano tragiško likimo šeimą, bet jutau, kad mano kambario draugas labai simpatizavo to meto rezistentams.
1948 metų pavasarį už užsiėmimą antitarybine veikla Valentinas Toločka ir Edvardas Žilėnas buvo pašalinti iš Aklųjų internatinės mokyklos. Tačiau, praėjus kuriam laikui, pritarus daugeliui mokytojų, mokinių – Valentino draugų prašymu, itin pavyzdingą ir labai gerai besimokantį moksleivį Valentiną vėl sugrąžino į Aklųjų mokyklą tęsti mokslų.
Mes ir vėl artimai bičiuliavomės. Kiekvieną vasarą susirašinėdavome Brailio raštu laiškais. Būdavo labai patogu, kad niekas nežinotų, apie ką mes vienas kitam rašome. Jau tais laikais aš bandydavau vieną kitą mintį parašyti eiliuotai.
Aš nebuvau toks kruopštuolis kaip Valentinas ir todėl nei jo laiškų, nei savo pirmųjų eilių neišsaugojau. Valentinas, ko gero, ir iki šios dienos dar turi mano laiškus.
Kai Valentinas išėjo iš Aklųjų mokyklos ir pradėjo dirbti įvairiose Aklųjų draugijos sistemos organizacijose, atsiskleidė visas jo darbštumas ir nepaprastas kruopštumas. Kaip pavyzdį galima nurodyti, kad 1962 m., mirus pirmajam Lietuvos aklųjų sąjungos ir Aklųjų instituto kūrėjui Pranui Dauniui, Valentinas Toločka pradėjo rinkti visą istorinį, dokumentinį, literatūrinį Daunio palikimą. Jis redagavo ir išleido knygą „Skleidęs šviesą tamsoje“. Joje net per 80 pozicijų – draugų laiškai, dokumentinė medžiaga.
Ši V. Toločkos knyga – tai knyga apie talentingo žmogaus likimą. Knyga iki šiol neturinti didesnio ir kruopštesnio pavyzdžio ne tik Aklųjų ir silpnaregių sąjungos nariams, bet ir visai Lietuvai tiek istorine, tiek literatūrine prasme.
Gaila, kad po Antrojo pasaulinio karo Pranas Daunys buvo itin apleistas. Negailestingai buvo purvinami svarbūs ir didingi jo darbai, skirti ne tik aklųjų ir silpnaregių, bet ir kurčnebylių gerovės kūrimui.
Toločka kruopščiausiai surinko nepaprastai turtingą ir labai reikalingą medžiagą bei atsiminimus apie Praną Daunį – Lietuvos didvyrį, netekusį regėjimo kovoje su rusų ir lenkų okupantais Vilniaus krašte.
Vien už šios knygos išleidimą Valentinui Toločkai galėtų būti suteiktas habilituoto mokslų daktaro vardas, neskaitant kitų, labai vertingų istorinių ir literatūrinių darbų.
Reikia tikėti, kad mūsų mielas bičiulis Valentinas Vytautas Toločka dar ne kartą nudžiugins mus savo naujais istoriniais ir literatūriniais darbais.
To ir linkiu tau, mielas kolega ir bendražygi Valentinai!
Klaipėda,
2000 m. kovas
S.169