Vanda Boreikienė
Keli štrichai V. V. Toločkos portretui
Vanda Boreikienė,
ilgametė Kauno aklųjų internatinės mokyklos pedagogė
Kai 1951 m. pradėjau mokytojauti Kauno aklųjų internatinėje mokykloje, Valentinas Toločka mokėsi tuo metu buvusioje vyriausioje klasėje, kuri 1955 m. tapo pirmąja šios mokyklos abiturientų laida.
Valentinas, kaip dar ne viena dešimtis auklėtinių, buvo ne tik pavyzdingas mokinys, bet ir aktyvus jaunųjų literatų būrelio narys. Ne vienerius metus ir man teko vadovauti šiam būreliui. Organizuodavome literatūrinius vakarus, susitikimus su rašytojais, išvykas, mokėmės eilėdaros pagrindų, kitų literatūros teorijos „gudrybių“, nagrinėdavome būrelio narių kūrybą.
Man įstrigo atmintin, kad jau tada išryškėjo V. Toločkos polinkis domėtis mūsų tautos kultūra, jos praeitimi. Jis buvo bene vienintelis iš mokinių, rimtai susidomėjęs M. Daukša, jo „Postile“. Prisimenu prasmingus jo eilėraščius, skirtus A. Strazdeliui, D. Poškai, poemėlę, kurios siužetą grindė senosios Lietuvos istorijos motyvais. Jis nepasitenkino tradicinėmis pradedančiųjų temomis: gamta, vien savo asmenine patirtimi. Platesnį jaunojo V. Toločkos požiūrį į pasaulį, jo reiškinius parodė ir jo bute Kaune veikęs savotiškas „klubas“, kurį jo lankytojai vadino „Štai taip Zaratustra kalbėjo“.
Nors dėl objektyvių priežasčių pradėtų germanistikos studijų Vilniaus universitete nebaigė, tačiau vėliau gavo ne tik aukštojo mokslo diplomą, bet ir tapo socialinių mokslų daktaru, apgynė disertaciją „Lietuvos aklųjų švietimo raida iki 1940 metų“. Galima tik paspėlioti, kiek valandų buvo praleista archyvuose, kitose įstaigose, kol buvo surinkta reikiama medžiaga, apdorota gausybė statistinių žinių, kurias sutvarkius, išanalizavus, apibendrinus buvo įmanoma įsprausti į mokslinio darbo rėmus.
Kai pagalvoju apie V. Toločkos ilgametę veiklą, norisi charakterizuoti trumpai: V. Toločka – didysis LASS metraštininkas. Jis kaip ta bitelė rinko ir teberenka, krovė ir tebekrauna į korius – įvairius savo leidinius – žinias apie neregių ir silpnaregių gyvenimą ir švietimą Lietuvoje, apie tiflologinei veiklai pasišventusius žmones, propaguoja Brailio raštą, LAD, dabar LASS darbus. Ir tų Valentino paruoštų leidinių bibliografija tikrai jau gana gausi. Reikia tikėtis, kad ji dar pasipildys.
Man ypač malonu, kad jaunystėje pradėjęs domėtis poezija, Valentinas nesiskiria su ja iki šiol. Jaučiausi pamaloninta, kai gavau jo pirmojo eilėraščių rinkinio „Gudobelei žydint“ egzempliorių su autoriaus autografu.
Valentinas neteko regėjimo dar vaikystėje, vos kelerių metų, bet užtenka paskaityti iš šio rinkinio eilėraščių ciklą „Mano tėviškės spalvos“, kad pajustum, jog jo atminty nėra išblėsęs spalvinis aplinkos suvokimas. O kokia nerimstančios širdies ekspresija pulsuoja eilėraštyje „Maištaujantis demonas“ (poezijos antologija „Prisimenu dar karklų kvapą“, p. 79).
Ne vienerius metus teko bendrauti su V. Toločka, kai buvome išrinkti į LAD Centro revizijos komisiją, kurios rūpestingas ir reiklus pirmininkas jis buvo. To paties reikalavo ir iš mūsų, komisijos narių, sumaniai paskirstydamas darbus pagal kiekvieno polinkius ir galimybes.
Malonu buvo ne kartą įvairiuose renginiuose matyti V. Toločką nuo 1975 m. naujai pertvarkytoje Kauno silpnaregių mokykloje. Dauguma jos naujų pedagogų nebuvo betarpiškai bendravę su neregiais eruditais. Valentinas buvo vienas iš pirmųjų, įrodęs jiems, kad regos trūkumas nėra kliūtis tapti iškilia asmenybe. Tai padėjo ir jų praktiniame darbe.
Dar ne vieną V. Toločkos veiklos sritį būtų galima paminėti, tačiau ką bepridėsi, vis tiek jis buvo, yra ir liks didysis LASS metraštininkas, jautrios sielos, kilnių polėkių žmogus.
Valentinui Toločkai
Šis tavo vardas mena
Ne dieną Valentino, –
O kiek dienų reikėjo
Surinkti po šapelį,
Kurie vėl atgaivina
Istorijos tuos bruožus,
Nubrėžtus atkakliųjų...
Gyvenimo verpetuos
Akių šviesos netekę,
Bet širdimi norėję
Pažint pasaulio grožį
Ir pasirinkti kelią
Darbų prasmingų savo.
Žiedai gudobelėlės
Ramino sielą tavo,
Ir naujos viltys kėlės
Per kalbą esperanto
Išeiti į pasaulį...
Ne kiekvienam juk lemta
Tiek daug darbų aprėpti
Ir pėdsaką palikti
Visur, kur buvo žengta...
Ne vienas tau dėkoja
Už šį gausingą kraitį –
Tu mokei koja kojon
Su pažanga juos eiti...
Kaunas,
2000 m. kovas
S.159