Vladas Verbauskas
Neužmirštama pamoka
Vladas Verbauskas,
bendramokslis, matematikos mokytojas
Susėskim, mergele, pavėsyje uosio,
Paskambinsiu kanklėm, dainų padainuosiu
Iš amžių senųjų, kai protėviai kentė nuo
priešų žiauriųjų.
Kankles vaidilotų padėsiu ant kelių,
Stygas pravirkdinsiu pirmajai dainelei.
Šių eilučių autorius – Valentinas Toločka, kuris dar anais laikais (prieš 50 metų [apie 1950 m.]), būdamas Kauno aklųjų mokyklos mokinys, drįso galvoti apie garbingą Lietuvos praeitį, apie lietuvių kovas, jų gyvenimo būdą, papročius ir nuolatinį troškimą laisvės. Taigi, eilėmis jis ir garbino Lietuvos praeitį, tikėdamasis, kad ir vėl kada nors ji bus laisva.
Norėčiau trumpai papasakoti, kas mane jaudina iki šiolei. Kai 1949 m. rugsėjo pradžioje atvažiavau į Kauno aklųjų institutą mokytis, nieko nežinojau nei apie akluosius, nei apie jų gyvenimą, tik šiek tiek buvau girdėjęs apie rašytoją Antaną Jonyną ir dainininkę Beatričę Grincevičiūtę. Kaip nudžiugau, kai kartą prie manęs priėjo jaunuolis, kuris gyveno kitame kambaryje, ir gana tyliai pasakė: „Tu, naujoke, dar nieko nežinai apie Praną Daunį, daugiau yra tokių, atvažiavusių tik šiais metais, aš jus noriu nuvesti ir supažindinti su juo, nes jis yra Lietuvos aklųjų sąjungos kūrėjas ir jos organizatorius, Brailio raštą jis pritaikė lietuvių kalbai“. Labai noriai vieną sekmadienio rytą aš ir kiti naujokai – Povilas Tamašauskas, Leonas Krušinskas, Stasys Stumbras, Augustinas Kasperavičius, Algirdas Paukštys ir Napoleonas Kuolys (pastarieji trys buvo jau nebe naujokai) – patraukėme į netoliese gyvenusio P. Daunio namelį. V. Toločka P. Daunį pažinojo jau, matyt, seniai ir palaikė nuolatinius ryšius su juo. P. Daunys pašoko, apsidžiaugė, mums atėjus: „Oi, vyrukai, kiek jūsų daug, nežinau, kur aš jus susodinsiu... prašom, prašom, gerai, kad atėjote, nes jums reikia daug ką žinoti, ko jūs nerasite mokykliniuose vadovėliuose“. Bendravome su juo gana ilgai, daug pasakojo apie Nepriklausomybės kovas, aklųjų organizacijos kūrimą. Jau tada mes supratome, jog kažkam nesinorėjo, kad P. Daunio vardas būtų minimas, o prieškarinė Lietuvos aklųjų veikla geriau būtų užmiršta. P. Daunys mus dar pavaišino obuoliais, pagrojo kanklėmis ir pianinu. Kiek žinau, Valentinas kiekvienų mokslo metų pradžioje panašias ekskursijas naujokams per daug nesigarsindamas dar ilgai organizavo.
Už šią pažintinę pamoką, organizuotą Valentino Toločkos, esu dėkingas iki šiol, nes tą dieną Lietuvos istorijos žinių gavau daugiau negu per visą mokymosi laikotarpį. Ačiū Tau, brangusis mielas Valentai!
Vilnius,
2000 m. gegužė
S.173