Peršokti į pagrindinį turinį

Antanas Jonynas

Apie parodą

Žmogaus širdis –
Kaip vandenyno plotai:
Plauki, plauki,
Ir nematai krantų...

A. Jonynas


2013 m. gruodžio 14 d. sukanka 90 metų, kai gimė poetas, rašytojas, kritikas, žymus Lietuvos aklųjų draugijos kūrėjas, aktyvus visuomenės veikėjas Antanas Jonynas (1923–1976). Nelengvas teko poetui likimas – apako šešiolikos metų – bet jis pasirinko aktyvų gyvenimą, nuolatinę kovą su sunkumais.

Ta proga Lietuvos aklųjų biblioteka parengė virtualią parodą „Dvikamienis beržas“.

Poetas ne kartą gretino savo gyvenimą su dvikamieniu beržu: vienas kamienas – darbas Aklųjų draugijoje, kitas – rašytojo darbas. Pasak A. Jonyno, tie darbai – „dvyniai beržai, dvi atžalos, kurias išleido vienas kamienas – mano karšta ir nepasotinama meilė gyvenimui. Ir norėdamas aš negalėčiau atplėšti vienos kurios šių atžalų, lemtingai nesužalojęs savo prigimties.“

Parodoje atspindėti svarbiausi poeto biografijos, kūrybos, veiklos neregių organizacijoje momentai, pateikta jo kūrybos, taip pat nemažai dainų, sukurtų pagal poeto žodžius, amžininkų prisiminimų, ištraukos iš dokumentinio filmo.

Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriuje nemažai sukaupta garsinių dokumentų. Malonu, kad galime suteikti galimybę pasiklausyti paties poeto balso: jo įskaitytų eilėraščių, pasisakymų Aklųjų draugijos renginiuose ir pan.

Savo mintimis apie poetą pasidalijo tiflobibliografas poetas Valentinas Toločka, aktorė Gražina Urbonaitė, poetas Algimantas Baltakis, rašytojas Alvydas Valenta, aktorius ir dainų atlikėjas Olegas Ditkovskis ir kt. Nuoširdžiai jiems dėkojame!

Taip pat dėkojame Alytaus Antano Jonyno memorialinio muziejaus vadovams, suteikusiems teisę parodoje panaudoti muziejuje sukauptas nuotraukas.

Nuoširdžiai dėkojame rašytojo šeimai ir artimiesiems.

Dėkojame visiems bibliotekos darbuotojams, padėjusiems rengti šią parodą.

Parodos rengimą rėmė Kultūros rėmimo fondas.

Parodą rengė Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojai, Janina Vileikienė ir Juozas Valentukevičius.

Nuotraukos iš Lietuvos aklųjų istorijos muziejaus fondų, Alytaus Antano Jonyno memorialinio muziejaus fondų, šeimos archyvų, taip pat Juozo Valentukevičiaus.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"