Peršokti į pagrindinį turinį

Įtrauki grupė sutrikusios regos vaikams Majamio mokymo centre

Įtrauki grupė sutrikusios regos vaikams Majamio mokymo centre

Straipsnio apžvalga iš Journal of Visual Impairment & Blindness 2021 Nr. 2. Visą straipsnį anglų kalba galite perskaityti, atvykę į Lietuvos aklųjų biblioteką Vilniuje.

Remdamasi 13 metų patirtimi ir suprasdama mažų vaikų, turinčių regos negalią, šeimų poreikius, Majamio „Švyturio“ vaikų mokymo centro komanda parengė novatorišką įtraukią programą 1–3 metų vaikams. Ši programa suderinama su Neįgaliųjų švietimo įstatymo (IDEA, 2004) natūralios aplinkos nuostatomis ir gerosios patirties pavyzdžiais, Nacionalinės mažų vaikų švietimo asociacijos nuostatomis. Šiame straipsnyje autoriai dalijasi bendrąja informacija apie programą.

Kai sutrikusios regos vaikų ankstyvai intervencijai pageidautina, kad vaikai būtų ugdomi specialioje grupėje, Majamio „Švyturio“ centras tėvams pasiūlo tokią galimybę. Paslaugos teikiamos taip, kaip nurodyta vaiko individualiame ugdymo paslaugų plane. Taikant įtraukųjį modelį, mažamečiai nuo 12 mėnesių iki 36 mėnesių amžiaus, tiek turintys regėjimo sutrikimų, tiek be jų, yra ugdomi įtraukiose grupėse šiame centre.

Įtrauki grupė – tokia grupė, kurioje yra vienodas skaičius vaikų su regėjimo negalia ir be jų. Majamio „Švyturio“ mokymo centro 2017–2018 programoje buvo numatyta viena įtrauki klasė 12–36 mėnesių amžiaus mažyliams ir dvi ikimokyklinio ugdymo klasės, skirtos 36–72 mėnesių vaikams. Centre vykdoma programa, skirta 1–3 metų vaikams, yra neįprastas modelis. Majamio „Švyturys“ pagal sutartis pasikvietė dėstytojus ir mokslinių tyrimų asistentus iš Majamio universiteto, kad atliktų tyrimą, kuris apibendrintų įgytą patirtį ir pademonstruotų įtraukiojo ugdymo efektyvumą.

Per 2017–2018 mokslo metus įtraukias grupes lankė 40 vaikų, o duomenys prieš tyrimą ir po jo buvo gauti apie 35 vaikus. Pagal lytį vaikai pasiskirstė tolygiai: 19 vaikų buvo mergaitės, likusieji berniukai. Vaikų amžius buvo nuo 14 iki 68 mėnesių (vidurkis 40 mėnesių). Demografiniai duomenys: maždaug 74 proc. vaikų (26) buvo ispanakalbių tėvų iš Lotynų Amerikos, 11 proc. (4) afroamerikiečių vaikai,  9 proc. baltieji (3) ir 6 proc. (2) kiti.

Iš 40 vaikų, lankiusių centrą pirmaisiais programos metais, 18 turėjo regos negalią (keturi buvo akli, 14 – silpnaregiai). Iš šių 18 vaikų penki (27 proc.) turėjo bent vieną antrinę negalią, įskaitant vystymosi sulėtėjimą, ortopedinius sutrikimus ar trauminius smegenų pažeidimus.

Įprastai besivystantys vaikai šioje įtraukioje programoje buvo arba regos negalią turinčių vaikų broliai, seserys, arba vaikai, įtraukti į valstybės savanorišką ikimokyklinio ugdymo programą – socialiai remtinų tėvų vaikai, gyvenantys aplinkinėje bendruomenėje, arba centro darbuotojų vaikai. Majamio „Švyturio“ centras, kaip nustatyta JAV gyventojų surašymo apklausoje (2007–2011 m.), įsikūręs teritorijoje, kurioje 62 proc. vaikų gyvena blogomis sąlygomis, 150 proc. prastesnėmis už skurdo ribą; todėl ši programa pirmiausia buvo skirta rizikos grupei priklausantiems vaikams iš skurdžių šeimų. Tyrimas nustatė daug optimistinių dalykų, susijusių su vaikų raida, jų elgesiu.

Mokymo komanda visus metus nuosekliai įgyvendino adaptacijas klasėje ir lauko erdvėse. Vaikams, turintiems regėjimo negalią, auklėtojai užtikrino galimybę naudotis medžiaga Brailio raštu ir vizualiniais stimulais, knygomis stambiu šriftu ir taktiliniais pamokų tvarkaraščiais. Tvarkaraščiai atitiko Miami-Dade apygardos valstybinės mokyklos kalendorių. Akademinės valandos buvo nuo 8:20 iki 13:50, nuo pirmadienio iki penktadienio, iš viso 180 dienų. Įtraukiajai praktikai įvertinti buvo naudojama „Inclusive Classroom Profile“ (ICP; Soukakou, 2012) - stebėjimo vertinimo skalė, skirta įvertinti 2–5 metų neįgalių vaikų raidos poreikius klasėje, ji buvo pritaikyta pagal poreikį. Pirmaisiais programos įgyvendinimo metais mokslininkai sutelkė dėmesį į du šios priemonės elementus: bendravimą ir grįžtamojo ryšio užtikrinimą. Suaugusieji aktyviai bendravo su vaikais, naudodamiesi tokiomis strategijomis kaip modeliavimas ar sufleravimas, imitacija, prieigos prie medžiagos apribojimas ir alternatyvių bendravimo priemonių įtraukimas į veiklas ir sąveiką. Suaugusieji daug kalbėdavo su vaikais visą dieną ir įvairiuose kontekstuose.

Apskritai, mokymo centras labai nuosekliai taikė mažų vaikų įtraukties modelį, taip pat taikė aukštos kokybės mokymą, viršijantį šalies vidurkį. Tiek mokytojai, tiek vaikų tėvai teigė pastebėję teigiamus vaikų socialinius ir kognityvinius pasirengimo mokyklai įgūdžių pokyčius, jie atkreipė dėmesį į pasikeitusius vaikų tarpusavio santykius ir draugišką elgesį vienas su kitu. Mokytojai ir tėvai sake, jog jų vaikai įsitraukė į žaidimus su neregiais bendraamžiais, išsiugdė empatijos jausmą. Tėvai išreiškė dėkingumą už įtraukųjį mokymą šiame centre ir manė, kad čia jiems ir jų vaikams yra nepaprasta vieta, kur „fiziniai skirtumai neapibrėžia, kas mes esame“.

Sėkmingas įtraukimas į veiklas reiškia, kad visi ugdytiniai aktyviai įsitraukė į žaidimus, bendras veiklas, ugdė savo kognityvinį mąstymą, mokėsi bendradarbiauti. Majamio vaikų mokymo centras yra pasirengęs plėsti šios srities veiklą ir tikisi, kad tyrimo rezultatai padės plėtoti novatoriškas praktikas.

Centro darbuotojai pripažįsta tyrimo ribotumą, nes nebuvo lyginamosios grupės, su kuria būtų galima palyginti vaikų raidos pokyčius laikui bėgant, todėl gali būti, kad pokyčiai buvo natūralūs, jie būtų įvykę, vaikams nelankant centro.

Virginia A. Jacko, Isabel Chica, Sandra Lewis. Innovative Inclusion Program for Early Learners with Visual Impairments Offered by Miami Lighthouse Learning Center for Children, – Journal of Visual Impairment & Blindness 2021, Vol. 115(2) 143-151.

Parengė Audronė Gendvilienė

G.272

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"