Peršokti į pagrindinį turinį

Sausio 4-ją pasaulis prisimena Luji Brailį

Sausio 4-ją pasaulis prisimena Luji Brailį

Sausio 4-ją Jungtinės Tautos paskelbė pasauline Brailio rašto diena. Tai įvyko 2018 m. – buvo priimta Jungtinių Tautų generalinės asamblėjos rezoliucija (A/RES/73/161), tokiu būdu pripažįstant, kad Brailio raštas užtikrina žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių realizaciją neregiams, prisideda prie jų integracijos į visuomenę.

Neregys prancūzas Luji Brailis (Louis Braille, 1809 sausio 4  – 1852 sausio 6) sukūrė reljefinį raštą iš 6 reljefinių taškelių, mokydamasis Paryžiaus aklųjų institute. Luji Brailis apako ankstyvoje vaikystėje, ir iš pradžių mokėsi vietinėje mokykloje, kur pasirodė besąs labai gabus mokinys, nors visko mokėsi tik iš klausos. Vietinis dvarininkas Luji tėvams patarė atiduoti vaiką į Paryžiaus aklųjų institutą.

Ten besimokydamas, Luji Brailis sužinojo apie kariškio, vardu Šarlis Barbjė, karo reikmėms sukurtą rašymo metodą, vadinamąją „naktinio rašymo sistemą“. Luji Brailis jį patobulino, kad tiktų aklųjų poreikiams. Bendraamžiams savo kūrinį pristatė 1824 m. Tada jam buvo 15 metų. Dabar Brailio raštas yra pritaikytas daugumai pasaulio kalbų. Lietuvių kalbai jį pritaikė Pranas Daunys. 1927 m. jį oficialiai patvirtino tuometė Lietuvos švietimo ministerija. Brailio raštu kadaise buvo rašoma su lentelėmis ir grifeliais, vėliau spausdinama su mechaninėmis mašinėlėmis, o pastaruoju metu naudojami kompiuterizuoti Brailio rašto spausdintuvai ir Brailio eilutės.

200-osios Luji Brailio gimimo metinės (2009 m.) pasaulyje buvo minimos parodomis ir simpoziumais, skirtais priminti apie jo gyvenimą ir pasiekimus. Belgija ir Italija jam paminėti nukalė 2 eurų monetas, Indija – 2 rupijų monetas, o JAV – vieno dolerio monetas. Luji Brailio gimimo dieną, sausio 4 d., kasmet minima Pasaulinė Brailio rašto diena. Minint šią sukaktį, Lietuvos aklųjų biblioteka išleido dvi knygas apie Luji Brailį: Roblin, Jean (2010). – Skaitantieji pirštai: Luji Brailio gyvenimas (1809–1852). Iš anglų kalbos vertė Audronė Gendvilienė. Vilnius: LAB; ir Davidson, Margaret (2009). – Luji Brailis – tamsos vaikas. Iš prancūzų kalbos vertė Jūratė Karazijaitė.

Dėl pasiekimų, padarytų labai jauname amžiuje, Luji Brailis tapo sektinu pavyzdžiu vaikams, apie jį parašyta daugybė nepilnamečiams skirtų literatūros kūrinių. Apie jį sukurta televizijos ir kino filmų. Tarp jų – Amerikos televizijos filmas „Jaunieji herojai: Luji Brailis (2010 m.); prancūzų televizijos filmas „Une lumière dans la nuit“ (2008 m.) (anglų kalba jo ieškokite pavadinimu „The secret of Braille“ (Brailio paslaptis). Pjesę „Brailis: ankstyvasis Luji Brailio gyvenimas“ (1989 m.) parašė Lola ir Colemanas Jenningsai. Luji Brailis minimas dainoje „Merci, Louis“, kurią sukūrė dainininkas ir dainų autorius Terry Kelly, Kanados Brailio raštingumo fondo pirmininkas. Dar yra miuziklas „Brailio rašto palikimas“, pasakojantis Luji Brailio istoriją, kurį režisavo Thomas Southerlandas ir kuriame pagrindinį vaidmenį suvaidino prancūzų aktorius Jérôme‘as Pradonas, pirmą kartą parodytas Londono „Charing Cross“ teatre 2017 m. balandžio mėn.

Parengė Audronė Gendvilienė

G.222

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"