Peršokti į pagrindinį turinį

Žurnalo Journal of Visual impairment and Blindness 2023 m. antrojo numerio apžvalga

Žurnalo Journal of Visual impairment and Blindness 2023 m.  antrojo numerio apžvalga

Šiame žurnalo Journal of Visual Impairment & Blindness (JVIB) numeryje daug patyrusių mokslininkų nagrinėja socialinių įgūdžių, skirtų regos sutrikimų turinčių mokinių socialinei kompetencijai ugdyti, temą.

Caron, Barras, van Nispen ir Ruffieux atliko sisteminę apžvalgą net 32 tyrimų, kuriuose socialinių įgūdžių intervencija buvo išbandyta su mokyklinio amžiaus mokiniais. Gauti rezultatai išryškino socialinės kompetencijos konstrukto sudėtingumą. Net ir suskirstę minėtų 32 tyrimų objektus pagal mokslininkų Caldarella ir Merrell 1997 m. nustatytas socialinių įgūdžių sritis (santykiai su bendraamžiais, savikontrolė, akademinis savarankiškumas ir produktyvumas, situacijai tinkamas elgesys ir užtikrintumas), jie pastebėjo didelį socialinių įgūdžių heterogeniškumą. Pavyzdžiui, santykių su bendraamžiais kategorijoje jie aptiko tyrimų apie pasisveikinimą, pokalbio užmezgimą, socialinę sąveiką, žiūrėjimo kryptį, netinkamo elgesio mažinimą ir garsinių žaislų naudojimą, siekiant paskatinti vaikus žaisti kartu. Tačiau jie pastebėjo, jog šiuose tyrimuose ne tik buvo naudotos skirtingos metodikos, bet ir skyrėsi priklausomiems kintamiesiems matuoti naudotos priemonės.

Mokslininkė Caron ir jos kolegos nustatė, jog dauguma intervencinių tyrimų buvo vidutiniškai kokybiški arba kokybiški ir kad visais atvejais, išskyrus du, mokinių tiksliniai socialiniai įgūdžiai pagerėjo. Tačiau jie pažymėjo, kad, atsižvelgiant į tyrimų heterogeniškumą, vis dar sunku rekomenduoti konkrečias intervencines priemones, kurias reikėtų skirti mokiniams. Caron ir jos kolegų straipsnis šia svarbia tema yra svarbus indėlis į tiflologiją, jį palankiai įvertins tiek rimti tyrėjai, tikėdamiesi plėsti mokslinių tyrimų bazę, tiek universitetų studentai, tiek praktikai.

Ugdymo įstaigose įdiegti socialinės sąveikos įgūdžiai išlieka visą gyvenimą. Tai akivaizdžiai matyti iš Steversono ir Cruddeno tyrimo. Ji tyrė suaugusiųjų asmenų, turinčių regos sutrikimų, pasitenkinimą darbu prognozuojančius veiksnius. Taikydami daugialypės regresijos metodus Steversonas ir Cruddenas nustatė, kad socialinė sąveika darbo vietoje tiek su kolegomis, tiek su vadovais, yra reikšmingi pasitenkinimo darbu prognozės veiksniai. Paslaugų teikėjams, padedantiems suaugusiesiems susirasti ir išlaikyti darbą, jie rekomenduoja nustatyti strategijas, padedančias palengvinti teigiamas socialines sąveikas. Daroma išvada apie bendravimo įgūdžių svarbą sėkmingam darbui, nes šie įgūdžiai padeda užmegzti ir palaikyti gerus santykius su kolegomis ir vadovais.

Kiti šiame numeryje publikuojami straipsniai suteikia žinių apie daugelį JVIB skaitytojams aktualių sričių. Mokslininkė Cushley ir jos kolegos nagrinėja diabeto sukeltų akių ligų sertifikavimą Šiaurės Airijoje per penkerių metų laikotarpį, atkreipdami dėmesį į tai, kad šia akių liga sergantys asmenys dažniau yra jaunesnio amžiaus, tarp jų daugiau vyrų. Perskaičius Vegverto ir jo kolegų bendrovėje „Alchemie Solutions“ atliktą tyrimą, skaitytojai sužinos apie naują sistemą, padedančią neregiams (bet ne silpnaregiams) studentams savarankiškai naudotis STEM diagramomis. Šlesas ir Traversas nagrinėja kriterijų, naudojamų nustatant regos negalią mokiniams Jungtinėse Amerikos Valstijose, skirtumus, ir išryškina problemas, su kuriomis susiduriama teikiant tinkamas ugdymo paslaugas visose JAV.

Žurnalo JVIB skaitytojai, įskaitant universitetų tiflopedagogikos programų studentus, kurie turi rašyti kursinius darbus, bus dėkingi tokioms mokslininkų grupėms kaip Caron su kolegomis, Steversonas ir Cruddenas bei kitiems tyrėjams, kurie padeda geriau suprasti sudėtingas problemas, iškylančias teikiant paslaugas žmonėms su regos sutrikimais. Mokslininkų kruopštaus darbo dėka paslaugas teikiančios organizacijos ir specialistai gauna reikiamos informacijos, kuria remdamiesi gali patikimiau tenkinti sutrikusios regos mokinių ir klientų poreikius.

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"