Pasaulyje siautėjantys karai veikia ir regos sutrikimų turinčius žmones, teigia vyr. redaktorė Sandra Lewis įvadiniame 2024 m. pirmojo numerio JVIB straipsnyje. Pasak jos, per pastaruosius penkerius metus beveik 59 proc. rankraščių, pateiktų JVIB, parašė ne Šiaurės Amerikoje gyvenantys tyrėjai ir praktikai. Tyrimus jie atliko Afrikoje, Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Europoje ir Okeanijoje, o jų mokslinis indėlis padeda suprasti regos sutrikimų turinčių žmonių gyvenimo skirtumus ir panašumus įvairiose kultūrose. JAV laikraščių antraštėse daug dėmesio skiriama karams Ukrainoje ir Rusijoje, Izraelyje ir Gazos ruože. Pasaulyje yra daugybė kitų vietovių, kur žmonės gyvena baimėje dėl savo saugumo ir galimybės gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir išsilavinimą. Skaitydami šio numerio straipsnius, skaitytojai susidarys vaizdą apie neregių problemas įvairiose šalyse.
Vienas straipsnis yra iš Jungtinių Amerikos Valstijų – tirtas vairuotojų elgesys, kai regos sutrikimų turintis pėsčiasis ruošiasi pereiti gatvę. Jie domėjosi, ar posūkį darantys vairuotojai šviesoforais reguliuojamose sankryžose praleidžia pėsčiuosius su lazdelėmis rankose. Likusiuose straipsniuose aprašomi tyrimai, atlikti kitose pasaulio šalyse. Graikijos tyrėjų grupė nagrinėja, kaip išmaniųjų telefonų technologijas pasirenka regos sutrikimų turintys asmenys. Australijos mokslininkai pristato paprastą, bet veiksmingą adaptuotą testą širdies ir plaučių pajėgumui matuoti. Dviejuose straipsniuose aprašomi Pietų Korėjoje vykdyti mokslinių tyrimų projektai. Viename iš jų nustatyta, kad suaugusiųjų, turinčių regos sutrikimų, mitybos įpročiai panašūs į reginčiųjų. Kitame ištirtas dirbančių nematančių asmenų rūpinimasis savo sveikata ir pateikta įrodymų, kad jų elgsena susijusi tiek su gyvenamąja aplinka, tiek su tuo, ar sveikatos priežiūros specialistai pripažįsta neregių kompetenciją pasirūpinti savimi. Į šį numerį įtrauktame komentare išreiškiama mintis, kad Pakistano sveikatos priežiūros sistemoje reikia daugiau dėmesio skirti regos negalią turintiems žmonėms.
Kaip matyti iš šio numerio, JVIB pateisina savo pažadą, kad jis yra tarptautinis recenzuojamas, svarbiausias pasaulyje šios srities žurnalas. Visi su JVIB leidyba susiję žmonės nuoširdžiai tikisi, kad 2024 metais bus išspręsti vidaus ir tarptautiniai nesutarimai ir daugiau pasaulio žmonių gyvens taikoje.
Žurnalą galite skaityti bibliotekoje Vilniuje – ir internetu, ir išspausdintą popieriuje.
Parengė Audronė Gendvilienė.