Peršokti į pagrindinį turinį

Kaip save įsivaizduoja Vokietijos aklųjų ir silpnaregių sąjunga 2025-aisiais

Kaip save įsivaizduoja Vokietijos aklųjų ir silpnaregių sąjunga 2025-aisiais

                             Vokietija 2025-ieji. Vokietijos aklųjų ir silpnaregių sąjunga sukviečia narius į metinį susirinkimą. Jame galima dalyvauti ir internetu. Taip pat kai kurie nariai naująjį pirmininką išrenka balsuodami internetu. Socialinių reikalų ministras susirinkime dalyvauja rengdamas video konferenciją. Jam internetu galima užduoti rūpimus klausimus.  Kai kurie sąjungos nariai į susirinkimą atvyksta savaeigiais elektromobiliais. Vokietijos aklųjų ir silpnaregių sąjunga taip pat yra pasirūpinusi, kad Visi elektromobiliai skleistų neregius apie save informuojantį garsą. Juos galima išsikviesti interneto ir išmaniųjų telefonų pagalba.

                             Viešasis transportas taip pat prieinamas neregiams išmaniųjų telefonų pagalba.

                             Kiekviena kino salė prieinama neregiams. Išmaniuosiuose telefonuose įdiegta navigacinė programėlė, kurios pagalba kėdžių eilės ir numeriai  neregiui simpatišku sintetiniu moterišku balsu pašnabždami į ausį. Kiekviena filmo scena pateikiama su garsiniu vaizdavimu. Garsinis vaizdavimas tapęs visiems savaime suprantamu dalyku. Sąjunga pasiekė, kad filmus būtų leidžiama rodyti kino salėse tik tuo atveju, jei jie turi garsinį vaizdavimą. Visos televizijos laidos taip pat transliuojamos su garsiniu vaizdavimu, o televizoriuose yra įdiegtas garsinis valdymas.

                             Įgyvendinant neįgaliųjų teisių konvensiją, neregiams prieinama dauguma internetinių puslapių, išmaniųjų programėlių. Taip pat planuojant gatves, aikšteles ir pastatus, visur atsižvelgiama į pritaikymą neįgaliesiems. Pasiekta, kad privačios įstaigos teikiančios viešasias paslaugas, taip pat būtų pritaikytos neįgaliesiems. Tai reiškia, kad privačios ligoninės, sporto klubai, viešbučiai ir visų šių įstaigų internetiniai puslapiai yra pritaikyti žmonėms su negalia. Vokietijos parlamentas yra išleidęs įstatymą, kad už nepritaikymą taikomos milioninės baudos.

                             Taippogi labai gerai išvystytas įtraukusis ugdymas. Mokyklos aprūpintos reikiamu personalu ir pritaikytais kompiuteriais. Neįgaliųjų sąjungos bendrauja su įtraukiai besimokančiais mokiniais ir juos konsultuoja. Be to yra sukurta bendra elektroninė mokymosi platforma, kurioje visi mokiniai gali rasti visiems pritaikytą elektroninę mokymosi medžiagą. Mokyklose orientavimasi palengvina išmaniosios technologijos. Speciali garsinė sistema informuoja neregius apie kabinetus mokykloje. Taip pat kiekvienas neregys nešioja akinius su išmania kamera, kurios pagalba atpažįsta žmonių veidus ir perskaito durų iškabas.

                             Šiuo metu kai kurie čia aprašyti dalykai jau yra realybė, tačiau kai kurie dar tik ateities muzika. Neregiai teikia pirmenybę išmaniosioms technologijoms, todėl visų šalių aklųjų ir silpnaregių sąjungos turi siekti, kad jos būtų kuo labiau prieinamos ir vis labiau palengvintų neregių gyvenimą.

Parengė Ugnė Žilytė

DigitaleLebenswelten Eine Fiktion von Karsten Warnke. Weitersehen (2019).

Prieiga per internetą: https://www.dbsv.org/jahrbuch.html

G.47

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"