Peršokti į pagrindinį turinį

Leidinys apie aklųjų aptarnavimą restoranuose

Leidinys apie aklųjų aptarnavimą restoranuose

Išsiruošę pavalgyti į viešojo maitinimo įstaigą, žmonės perskaito meniu ir išsirenka norimus patiekalus, nesvarbu, atėjo su draugais ar vieni. Nemažai restoranų ir kavinių rūpinasi visais savo lankytojais ir pateikia meniu ne tik įprastu raštu, bet ir Brailio raštu bei stambiu šriftu. Tuomet visi svečiai gali išsirinkti, ką valgys, todėl jaučiasi lygūs su kitais lankytojais. Tačiau be akliesiems pritaikyto meniu yra dar keletas dalykų, nuo kurių priklauso, ar neregiai jausis oriai maitinimo įstaigoje. Tuos dalykus JAV aklųjų organizacija Braille Works aprašė informaciniame leidinyje, skirtame restoranų savininkams ir personalui. Reaching Out to the Blind Community. How to Make a Meaningful Difference at Your Restaurant in 24 Hours.

Ištrauka iš leidinio: „Mes aklieji, išdrįstame iškelti koją iš namų, mokomės savarankiškai judėti mieste. Įsimename maršrutus, išmokstame nuvykti ten, kur dar niekada nebuvome. Mes išdrįstame daryti tai, kas mus gąsdina arba slegia savo sudėtingumu. Paprastai nereikalaujame specialaus elgesio su mumis, nes mums tikrai to nereikia. Bet labai norime patirti kuo daugiau įspūdžių, gyventi pilnakraujį gyvenimą. Kartais išeiname kur nors pavakarieniausi su mylimais žmonėmis, pabūti kartu. Todėl norime pasiūlyti keletą dalykų, kad restoranų vadovai ir darbuotojai žinotų, kaip aptarnauti aklus lankytojus.

Supraskite, kad visi lankytojai, nepriklausomai nuo turimų negalių, paprastai sugeba kalbėti. Taigi, kai ateina laikas užsisakyti, leiskite kiekvienam asmeniui užsisakyti pačiam. Jei reiks pagalbos, jie jos paprašys arba draugas užsakys tai, ko jie nori.

Tvarkingas stalas ir nepastebimas padavėjas dažnai parodo aptarnavimo kokybę. Tačiau akliems ir silpnaregiams svečiams negirdimi oficianto judesiai kelia problemų. Patartume žodžiu pranešti, ką darote, kai dedate valgius ant stalo arba kai nurenkate įrankius ir lėkštes.

Neužgriozdinkite praėjimų tarp stalų. Iki tualeto praėjimas taip pat turi būti laisvas. Mes žinome, kad vadovai vykdo patikrinimus, stengiasi pagreitinti maisto paruošimą ir ragina draugiškai bendrauti su svečiais; bet jei vadovai dažniau kyšteltų galvas į tualetus, tai būtų pravartu visiems lankytojams, nes niekas nenori klaidžioti apgraibomis netvarkingame tualete.“

Visą leidinį galima peržiūrėti čia: https://brailleworks.com/wp-content/uploads/2016/07/How-to-Make-a-Difference-in-24-Hours_White-Paper_Remediated_FINAL_V1.pdf

Things We Wish Restaurants Knew About Serving Guests With Blindness [interaktyvus]; prieiga per:  https://brailleworks.com [žiūrėta 2019-06-03]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.59

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"