Peršokti į pagrindinį turinį

Kas yra mano rankinėje? Lytėjimo įgūdžių ugdymas

Kas yra mano rankinėje? Lytėjimo įgūdžių ugdymas

Mokytojau nori išugdyti silpnaregės mergaitės lytėjimo įgūdžius, kad ji juos turėtų, kai jai vėliau reikės mokytis Brailio rašto. Šis tikslas atrodė kaip iššūkis, nes Amy viską norėdavo apžiūrėti, o ne liesti, bet to, ji labai maža ir nesuprato, kodėl turėtų ugdyti lytėjimo įgūdžius.  

Stebėdama mergaitę mokytoja atkreipė dėmesį, kad Amy dievina apdarus, jai smagu užsirišti ilgą moterišką šaliką ir įsispirti į mamos batelius. Tai buvo impulsas, kuris tiflopedagogę paskatino sukurti veiklą „Pačiupinėk ir sužinok, kas yra mano rankinėje!“ Mokytoja rado seną rankinuką su užtrauktuku, į kurią mergaitė galėjo įkišti ranką, bet nebuvo lengva įžiūrėti, kas jos viduje, ir  įdėjo į ją įvairių daiktų –  audinio skiautę, lūpų balzamo pieštuką, raktą ant žiedo, tušinuką ir nedidelį plaukų šepetį. Ant stalo padėjo identišką daiktų rinkinį. Kitą užsiėmimą ji leido Amy užsirišti jos šalį, ir padavė rankinuką. „Amy, man reikia išsišnypšti nosį. Ar galėtumei rasti mano rankinėje nosinę?“ Mokytoja apsimetė, kad išsipūtė nosį. „Ačiū.“ Vėliau įdėjo nenaudotą nosinaitę į rankinę ir tarė: „Amy, pastebėjau, kad mano plaukai kažkokie susivėlę. Ar galėtumėte rasti mano plaukų šepetį?“ Kai pasišukavusi į rankinę  įdėjo šepetį, paklausė: „Turiu užsirašyti vieną telefono numerį. Ar galėtumėte man duoti tušinuką?“ Tęsė šį žaidimą, kol mergaitė apčiupinėjusi surado kiekvieną daiktą, esantį rankinėje.

Jei Amy nepavykdavo rasti kurio daikto, leisdavo jai palaikyti rankose ir apžiūrėti ant stalo padėtą dublikatą. (Kažkaip ji niekada nesigilino, kodėl mokytoja prašo surasti daiktą rankinėje, nors jau turi jį ant stalo.)  

Jei reiktų lytėjimo įgūdžių mokyti berniuką,  mokytoja žino, ką daryti. Ji savo veiklą pakeistų:

„Kas yra mano įrankių krepšyje?“ (įrankių krepšys su atsarginiu atsuktuvu, mažu plaktuku, matavimo juosta ir vinių dėžute).

„Kas yra mano pietų krepšyje?“ (pietų krepšys su sumuštinių dėžute, šakute, šaukštu, servetėlė ir buteliu).

Kas yra „Mano paplūdimio krepšyje“? (paplūdimio krepšys su smėlio kastuvėliu, kremu nuo saulės ir keliomis kriauklėmis).

 

What’s in My Purse? An Early Tactile Literacy Routine by Laurie Hudson

https://www.pathstoliteracy.org/strategies/whats-my-purse-early-tactile-literacy-routine [interkatyvus] prieiga per:   [žiūrėta 2020-04-22]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.146