Peršokti į pagrindinį turinį

Kuo užimti sutrikusios regos vaikus karantino laikotarpiu

Kuo užimti sutrikusios regos vaikus karantino laikotarpiu

COVID-19 koronaviruso pandemijos metu svarbu, kad vaikai būtų užimti ir kad jiems tos veiklos būtų įdomios. Vieni vaikai savarankiškai atlieka namų darbus ir noriai skaito, o kitiems reikės aktyvesnio tėvų įsikišimo. Tėvai pastaruoju metu blaškosi tarp kelių dalykų – viena vertus, jie dirba iš namų, kita vertus, prižiūri vaikus ir dar rūpinasi buitimi. Galbūt kai kurios iš šių idėjų tėveliams pravers karantino laikotarpiu.

Nustatykite dienotvarkę. Daugelis vaikų jaučiasi saugiau, jei žino, ką darys per visą dieną. Nors dienotvarkė neturi būti tokia griežta kaip pamokų tvarkaraštis, dienos darbai turėtų sekti vienas kitą nuspėjama tvarka. Pvz., kaitaliokite užduotis, kai vaikas sėdi ramiai ir savarankiškai dirba, su judriais, aktyvesniais užsiėmimais. Skatinkite vaikus aktyviai įsitraukti į namų ruošos darbus ir būtinai atraskite laiko ramiai pasikalbėti ir kartu paskaityti. Daugeliui mažesnių vaikų ir turinčių kompleksinę negalią praverstų taktilinis kalendorius su priklijuotais tikrais daiktais ar konkrečiais simboliais, kad vaikai žinotų, kas bus toliau.

Pagalba namuose. Kartu su vaikais galite smagiai praleisti laiką, dirbdami įprastus darbus, – gaminkite patiekalus, padenkite stalą, nurinkite indus, sudėkite išplautus indus į spinteles, kartu sudėkite skalbinius į skalbimo mašiną. Nors vaikų sugebėjimai skirtingi, pats laikas juos mokyti skaičiuoti (kiek šakučių mums reikia padėti ant stalo?), derinti panašius daiktus (skalbinius arba indus), išmokti krypties sąvokų, pvz., kairė – dešinė, viršus – apačia (lentynose, stalčiuose, kitose vietose).

Maisto gaminimas. Maistas ruošiamas kiekvieną dieną, bet tai puikus būdas sustiprinti aklų vaikų įgūdžius. Maisto gaminimas daugeliui žmonių sukelia motyvaciją, nesvarbu, ar ruošiate specialius užkandžius, ar pagrindinius šeimos patiekalus, tuo metu vaikus galima išmokyti naujų įgūdžių. Maži vaikai ar vaikai su kompleksine negalia gali mokytis atpažinti maisto produktus ir įrankius, skaičiuoti, matuoti, maišyti, pasemti. Vyresni vaikai gali nagrinėti receptus, mokytis apskaičiuoti kiekį (kalorijas, porcijas ir kt.), sužinoti apie mitybą ir apskaičiuoti kainą.

Mažiems vaikams šiuo metu atsiveria galimybė kiekvieną dieną išmokti naujų įgūdžių. Padėkite jiems susidaryti pagrindines sąvokas, tokias kaip šlapias – sausas, didelis – mažas, šiurkštus – lygus, sunkus – lengvas. Skaičiuokite viską: laiptelius, kėdes, šaukštus, kaladėles. Suteikite vaikams galimybę tyrinėti daiktus, turinčius įdomias faktūras ir patrauklias paviršiaus savybes, palyginti daiktus. Skatinkite viską tyrinėti rankomis, tai sustiprins rankas ir pirštus, pagerins koordinaciją.

Žaidimai. Kai visa šeima namuose, gera proga kartu žaisti įvairius žaidimus. Daugybė masinės gamybos žaidimų gali būti pritaikyta regos negalią turintiems vaikams.

Dailė ir darbeliai. Kūrybiniai užsiėmimai skatina tyrinėti aplinką, viską liečiant, ir tuo pačiu ugdomi smulkiosios motorikos įgūdžiai. Nesvarbu, kad vaikas nesukurs tobulo kūrinio, dėmesys turėtų būti skiriamas įvairių rūšių medžiagų tyrinėjimui. Yra daugybė medžiagų, kurios įdomios akliems vaikams, pavyzdžiui, žaislinė tešla, molis ar lipnios juostelės „Wikki-stix“. Tekstūrą galima suteikti apibarstant pirštais nutapytą plotą smėliu, kad būtų įdomiau. Būtinai leiskite vaikams tyrinėti šias medžiagas savo tempu! Ypač svarbu neversti jų liesti daiktų, jei jie nenori, ar kišti rankų į šlapias ar lipnias medžiagas. Šiame straipsnyje  paminėtos tik kelios idėjos, daugiau rasite apsilankę žemiau nurodytoje svetainėje.

Stay-at-Home Activities for Children with Visual Impairments by Charlotte Cushman [interaktyvus]; prieiga per:  https://www.pathstoliteracy.org/blog/stay-home-activities-children-visual-impairments [žiūrėta 2020-03-30].

Parengė Audronė Gendvilienė

G.128

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"