Dalinamės balandžio mėnesį įgarsintų knygų sąrašu:
1. Giedrė Milerytė-Japertienė „Kai Kaunas buvo Kaunas“
Knyga, perkelianti skaitytojus į porą gražių 1938 metų vasaros dienų ir parodanti laikinąją sostinę ano meto valdininko akimis. Šis garbus ponas atvyksta traukiniu iš Klaipėdos į Kauną sutvarkyti reikalų Finansų ministerijoje ir, žinoma, maloniai praleisti laiko sparčiai gražėjančiame ir modernėjančiame mieste. Per dvi dienas įsivaizduojamas veikėjas papasakoja Kauno istoriją ir aptaria daugybę ano meto realijų, aprašo savo matomos kaunietiškos kasdienybės vaizdus, prisimena praeitį ir netgi pasidalija populiariausiais gandais. Mauzoliejus ir restoranai, ministerijos ir bankai, „Pieno centras“ ir kirpykla – smalsusis valdininkas nepraleidžia nei vienos įstaigos, pro jo akis neprasprūsta nei viena smulkmena.
2. Ciceronas „Apie lemtį“
Markas Tulijus Ciceronas (106 m. pr. Kr. – 43 m. pr. Kr. ) – romėnų politikas, retorikas, filosofas ir rašytojas. Traktatas (dalis jo yra prarasta) „Apie lemtį“ („De fato“, 44 m. pr. Kr.) yra septynioliktas Cicerono tekstas, dialogas su Aulu Hirciju, romėnų karvedžiu, politiku ir rašytoju. Veikale „Apie lemtį“ nagrinėjama fundamentali laisvos valios ir determinizmo suderinamumo problema, skirtingais pavidalais nepraradusi aktualumo iki šių dienų: viduramžių filosofijoje šis veikalas tarnavo kaip pagrindas svarstant santykį tarp Dievo visažinystės ir laisvo apsisprendimo doktrinų, Naujaisiais laikais – sprendžiant, ar ir kokią įtaką mechanistinis mokslinis pasaulėvaizdis turi laisvam žmogaus pasirinkimui.
3. Sarah Harwey „Kaizen : japoniškas būdas, kaip žingsnis po žingsnio pakeisti pasaulį“
Japonišku terminu kaizen, kurio prasmė „geras pokytis“ arba „pagerėjimas“, vadinamas būdas, kaip žingsnis po žingsnio siekti pokyčių. Kaizen pravers kiekvienam, kuris trokšta pakeisti savo kasdienį gyvenimą: užuot akinęs beatodairiškai pulti į nežinią, šis metodas ragina atsitraukti ir savo įpročius panagrinėti tarsi iš šono, pamąstyti, ką savo gyvenime galėtumėte pagerinti, ko naujo imtis, o paskui padeda sukurpti planą, kaip labai pamažu pasiekti išsikeltų tikslų. Nors plačiausiai naudojamas verslo pasaulyje, metodas naudingas ir siekiantiems asmeninio tobulėjimo. Kaizen paremtas psichologijos žiniomis, tad gali iš pamatų pakeisti jūsų nuomonę apie save, keliamus tikslus ir aplinką.
4. Jonah Huizinga „Rytdienos šešėliuose“
Knyga pirmą kartą buvo išleista 1936 m. Tai įtaigi Vakarų pasaulio analizė modernumo viduryje. Johanui Huizingai, išgarsėjusiam savo knygomis „Viduramžių ruduo“ ir „Homo ludens“, kelia nerimą ir rūpestį jo gyvenamas laikas – karo padariniai, meno ir kultūros griuvimas, dvasinė pasaulio apatija. Tyrinėdamas dvasinius negalavimus, autorius pateikia neginčijamą diagnozę ir nurodo priemones jai gydyti. Tačiau knygoje gausu plačių istorinių apibendrinimų. Daugelis autoriaus įžvalgų skamba taip, tarsi būtų parašytos mūsų laikais. Iliuzijos ir klaidingos pažiūros klesti visur. Labiau nei bet kada žmonės tampa pasaulio vergais, žudo ir tildo vieni kitus. Pasaulis kupinas neapykantos ir nesutarimų. Mūsų laikų dievai – mechanizacija ir organizacija – atnešė gyvenimą ir mirtį.
5. Svetlana Aleksijevič „Karo veidas nemoteriškas“
Svetlanos Aleksijevič kūriniai išversti į 35 kalbas, pelnę daugybę tarptautinių premijų, visame pasaulyje pagal juos sukurta šimtai kino filmų, spektaklių ir radijo vaidinimų. 2015 metais autorei suteikta Nobelio literatūros premija „už daugiabalsį jos prozos skambesį, kančios ir narsumo įamžinimą“. „Karo veidas nemoteriškas“ – tai knyga apie moteris Antrajame pasauliniame kare, tai ne karo, o jausmų istorija. „Moterų pasakojimai kitokie ir apie kitką. „Moteriškas“ karas savų spalvų, savų kvapų, savaip nušviestas ir savos jausmų erdvės. Savų žodžių. Ten nėra didvyrių ir neįtikėtinų žygdarbių, ten yra tiesiog žmonės, užimti nežmonišku darbu. Ir kenčia ten ne tiktai jie (žmonės!), bet ir žemė, ir paukščiai, ir medžiai. Noriu parašyti šito karo istoriją. Moterišką istoriją.“
6. Philippa Gregory „Tiudorų saulėlydis“
Populiarių istorinių romanų autorė The New York Times bestseleryje „Tiudorų saulėlydis“ pasakoja apie tris karališko kraujo seseris, tapusias nuožmių intrigų dėl sosto įkaitėmis. Džeinė Grei Anglijos karaliene buvo vos devynias dienas. Paskubomis karūnuota, taip pat greitai buvo nuversta, apkaltinta sąmokslu ir įkalinta Taueryje. Čia, palaikoma vien tikėjimo, praleidžia paskutines dienas iki ešafoto. „Išmok mirti“, – tokį patarimą Džeinė užrašė jaunesniajai seseriai Ketrinai, nors ši apie mirtį nė negalvoja. Ji trokšta gyventi, mėgautis savo grožiu, jaunyste ir meile. Tačiau įtari bevaikė karalienė Elžbieta jokiu būdu neketina leisti jai tekėti ir susilaukti Tiudorų dinastijos berniuko. Išdrįsusi nepaklusti, Ketrina pasmerkiama kalinės ir tremtinės daliai.
7. Gytha Lodge „Ji vis dar laukia“
Karštą 1983 metų liepos naktį grupelė paauglių išsiruošia stovyklauti į mišką. Paryčiui, išsikvėpus šėliojimams, vienas paauglių pasigenda jauniausios grupės narės: keturiolikmetė Aurora Džekson dingo tarsi į vandenį, nors visi ją pamena prieš užmingant buvus šalia. Policija imasi paieškų, bet merginos jiems taip ir nepavyksta rasti. Po trisdešimties metų prie netoli stovyklos tekančios upės, slėptuvėje, apie kurią žinojo tik populiarioji paauglių grupė, aptinkami palaikai. Vyriausiasis detektyvas Džona Šynsas su šia byla susiduria jau antrą kartą... Dabar Džona žūtbūt trokšta sužinoti, kas iš tikrųjų tąnakt nutiko miške. Kad išsiaiškintų paauglės mirties aplinkybes, detektyvas nutaria visus to vakaro dalyvius sukviesti į stovyklavietę dar kartą.
8. Ronald Potter-Efron „Begydant piktas smegenis“
Pykčio užvaldytos smegenys gali trukdyti dirbti, nuolat kelti įtampą bendraujant ir netgi žaloti jūsų sveikatą. Tačiau ar susimąstėte, dėl kokių priežasčių smegenys tampa piktos? Psichoterapeutas, socialinių mokslų daktaras, pykčio valdymo ekspertas Ronaldas Potteris-Efronas savo knygoje analizuoja, kaip, perpratus smegenis, galima lengviau suvaldyti pyktį bei agresiją. Perskaitę knygą, išmoksite atpažinti nesąmoningas pykčio apraiškas ir geriau valdyti emocijas. Suprasite, kad po pykčio kauke dažnai slepiasi užslopinti jausmai: baimė, nerimas, gėda, pavydas ar kaltė. Šioje knygoje įžvalgiai aptariama moksliniais tyrinėjimais paremta pykčio valdymo metodika – ji padės ugdyti empatiją, kantrybę ir išmokti veiksmingai spręsti konfliktus.
9. Karen Swan „Ispaniška vasara“
Karlui Mendosai, vienam turtingiausių Ispanijos žmonių, gulint mirties patale paaiškėja, kad jis ruošiasi visą savo turtą palikti Marinai Kvinsi. Padavėjai, apie kurią niekas iš jo šeimos nėra girdėjęs. Kas ji, už kokius nuopelnus nusipelnė milijonų? Tai išsiaiškinti tenka turto konsultantei Šarlotei Ferfaks, kurią Londono bankas išsiunčia į Ispaniją. Ji privalo ištirti, kas paslaptingąją Mariną sieja su Mendosa. Ši užduotis Šarlotės nežavi – po savaitės jos vestuvės, tačiau ji nusiteikusi šį ispanišką reikalą sutvarkyti kuo greičiau. Tačiau Madride reikalai pakrypsta visai ne taip, kaip planuota: įspūdingos išvaizdos padavėja pareiškia, kad nieko nežino apie jokį palikimą ir jokį Mendosą. Ar ji sako tiesą? Ką ji iš tiesų slepia? Ispanijoje Šarlotė pasineria į žymiosios šeimos praeitį, kurioje slypi sukrečianti istorija apie du žmones, kadaise išskirtus tragiškos lemties. Tyrimas ją nukelia į Ispanijos pilietinio karo laikus, kur užsimezgė kruvina drama...
10. Antonio Damasio „Keista visko tvarka: gyvenimas, jausmai ir kultūrų kūrimas“
Antonio Damasio knygoje „Keista visko tvarka“ nagrinėja proto ir jausmų evoliuciją. Profesorius teigia, kad pastaruosius 40 metų kognityvinė revoliucija, kurią sukėlė neuromokslas bei dirbtinis intelektas, per mažai dėmesio skyrė tam, kas nuo seno turėjo didžiulę įtaką minties ir kultūros raidai, – jausmams. Jei nebūtų jausmų, neturėtume meno, muzikos, filosofijos, kultūros, mokslo, meilės, o jeigu jie visiškai išnyktų, mūsų egzistencijai ateitų galas. Siekdamas išryškinti jausmų svarbą, Damasio imasi rekonstruoti Visatos atsiradimo ir žmonijos evoliucijos istoriją.
11. Janine Eck „100 dalykų, kuriuos tu gali padaryti dėl žemės“
Žemei prireikė daugiau nei 4 milijardų metų, kol ji tapo tokia, kokia yra dabar. Ji – stebuklas, kuriuo turime tinkamai rūpintis. Rūpestis – tai ne gražūs žodžiai, o tvarus elgesys ir tausojantis vartojimas. Knygelė „100 dalykų, kuriuos tu gali padaryti dėl Žemės“ skirta šauniems vaikams, norintiems mokytis draugiško gamtai ir aplinkai elgesio. Čia daugybė įdomių faktų, patarimų, smagios veiklos ir 100 dalykų, kuriuos galima padaryti dėl Žemės.
12. Robert T. Kiysaki „XX a. verslas“
Prisiimkite atsakomybę už savo finansus arba įpraskite vykdyti kitų įsakymus visą likusį gyvenimą. Tokį pasirinkimą mus ragina priimti „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“ – visame pasaulyje pripažintos kaip pagrindinės visų laikų knygos apie asmeninių finansų valdymą autorius Robertas T. Kiyosaki, kuris metė iššūkį ir pakeitė dešimčių milijonų žmonių mąstymą apie pinigus. Vienas verslo modelis turi didžiausias perspektyvas daugumai žmonių, siekiančių kontroliuoti savo finansinį gyvenimą, ateitį ir likimą. Tai – tinklinė rinkodara, kurianti pasyviąsias pajamas. Norint jį pradėti, reikia palyginti nedaug investicijų. Lankstus grafikas, galimybė tobulėti – tai tik keletas iš daugybės tinklinės rinkodaros privalumų.
13. Sarah Leipciger „Prieš įkvepiant“
Trys skirtingi žmonės, trys skirtingos istorijos, trys tarpusavyje neatsiejamai persipynę gyvenimai. 1899 m., Prancūzija. Į šaltus Senos upės vandenis įšoka jauna mergina. Jos kūno niekas taip ir neatpažįsta, bet pomirtinėje kaukėje įamžintas merginos grožis įkvepia daugybę menininkų ir tampa begalės istorijų šaltiniu. 1959 m., Norvegija. Žaislų gamintojas išgyvena po baisios netekties, ir netrukus jis sukurs tai, kas išgelbės daugybę gyvybių. 2017 m., Kanada. Jauna moteris nuo vaikystės serga sunkia liga, jai nuolat reikia kovoti, kad galėtų įkvėpti oro. Pasakojimas sklandžiai supina visas tris istorijas, atskirtas erdvės ir laiko, bet sujungtas subtilių ir nematomų saitų. Prieš skaitytojo akis pamažu skleidžiasi iš pirmo žvilgsnio neregimų gijų audinys.
14. Alan Brennert „Molokajo sala“
Pasakojimas nukelia į praėjusio amžiaus Havajus. Knygoje tikroviškai ir įtaigiai aprašytas mažai kam žinomas kasdienis gyvenimas raupsuotųjų kolonijoje ir skaudūs istoriniai įvykiai. Septynmetė Reičelė Kalama su šeima gyvena Havajuose ir svajoja nukeliauti į tolimus kraštus kaip jos tėtis jūreivis. Deja, svajonės sudūžta, kai vieną dieną ant jos odos atsiranda rausva dėmelė. Reičelė atskiriama nuo šeimos ir išsiunčiama į raupsuotųjų koloniją Molokajo saloje. Nors mergaitė pasmerkiama mirčiai, jos permaininga ir nenuspėjama gyvenimo kelionė tik prasideda. Tai istorija apie nepaprastą žmogaus dramą, kupiną tragiškų įvykių, netekčių ir nepalaužiamo ryžto gyventi. Nors Reičelės gyvenimą temdo liga, atskirtis, neteisybė, ji nepraranda gebėjimo džiaugtis, drąsos ir orumo. Ji tarsi atstovauja tiems tūkstančiams žmonių, kurie buvo atplėšti nuo šeimos, izoliuoti nuo visuomenės dėl gydytojų tamsumo ir prietarų.
N.185
Komentarai