Dalinamės vasario mėnesį specialiaisiais formatais išleistų knygų sąrašu:
MP3 (garso įrašas)
-
H. Kent „Atsidavimas“. Skaito N. Lipeikaitė
1836-ieji, Prūsija. Hanei jau beveik penkiolika, iš mergaitės ji po truputį tampa moterimi, bet kasdienė moters pasaulio buitis jai tolima. Hanė, tikras gamtos vaikas, geidžia būti ten, kur teka upė, kur vėjai glosto jai odą, kur kvepia ir šnara žolė, kur ji girdi pasaulį jai giedant. Vieną dieną į kaimą atsikrausto nauja šeima su panašaus amžiaus dukra. Tėja, netrunka pajusti Hanė, – jai artima siela.
Hanės šeima ir visa kaimo bendruomenė – senojo tikėjimo liuteronai, nepaklusę karaliui, mėginusiam sujungti liuteronų ir reformatų bažnyčias, ir dėl to persekiojami. Todėl pamaldos jų kaime vyksta slapta. Galiausiai gavusi teisę persikelti į koloniją Australijoje, bendruomenė atsikvepia lengviau: pagaliau jie turės vietą, kur galės melstis be baimės, ir nuolatinius namus. Laisvę.
Hanė ir Tėja su šeimomis išsiruošia į ilgą ir sunkią kelionę perpildytu, ligų alinamu laivu. Jūra ir negailestinga gamta lems jųdviejų likimą, o laisvės pažadas išmėgins tvirtesnį už mirtį vienos atsidavimą kitai.
https://elvislab.lt/leidiniai/15366
-
M. Enríquez „Kodėl pavojinga rūkyti lovoje“. Skaito A. Butvilas
Mariana Enríquez yra viena iš svarbiausių šiuolaikinės gotikinės literatūros rašytojų, kalbančių apie universalias problemas, tokias kaip nelygybė, psichinės ligos, panieka kitam, valstybės žiaurumas. Nors jos apsakymus dengia siaubo ir makabriškumo šydas, juose aptariami simboliai atspindi šiuolaikinės Argentinos religines, politines ir socialines realijas, purtančias šalį pastaruosius keletą dešimtmečių. Šioje rinktinėje jai ypač svarbu pabrėžti, kokią įtaką politiniai nesutarimai, visuomenės spaudimas ir skurdas daro vaikų bei moterų gyvenimui – vaikų vaiduokliai apninka gražiausius miesto parkus, moterys skęsta neviltyje ir kenčia nuo psichinių sutrikimų, paauglės, norinčios žūtbūt įrodyti savo vertę, imasi drastiškų veiksmų.
Autorė negaili kraupių aprašymų ir nevengia būti tiesmuka, solidarizuojasi su nuskriaustaisiais ir siekia, kad skaitytojas ne tik susipažintų su visuomenės ydomis, bet ir pajustų atjautą bei gailestį atstumtiesiems. Savo kūryba autorė kviečia išsklaidyti patogaus gyvenimo rūką ir pamatyti, kokia skaudi gali būti kitų kasdienybė.
https://elvislab.lt/leidiniai/15365
-
R. Osman „Žmogus, miręs du kartus“. Skaito R. Rainienė
Elizabetė gauna laišką iš seno kolegos, su kuriuo ją sieja ilga istorija. Vyras padarė didžiulę klaidą ir dabar jam reikia pagalbos. Jis papasakoja apie pavogtus deimantus, nuožmų gangsterį ir iškilusį labai realų pavojų savo gyvybei. Lavonų krūvai augant, Elizabetė į negailestingo žudiko medžioklę įtraukia Džoisę, Ibrahimą ir Roną. O jei jie ras ir deimantus, ką gi, tai būtų nebloga premija. Tačiau šįkart jie susiduria su priešu, kuris nė nemirktelėjęs nugalabytų keturis senukus. Ar „Ketvirtadienio žmogžudysčių klubas“ ras žudiką (ir deimantus) anksčiau, nei žudikas ras juos?
https://elvislab.lt/leidiniai/15357
-
K. Swan „Vidurnaktį sningant“. Skaito J. Karazijaitė
Sėkminga dokumentinių filmų režisierė Kloverė Filips gyvena raudonu kilimu nuklotą gyvenimą, kuomet susiduria su Kitu Fouliu – pergales skinančiu banglentininku, snieglentininku, žinomu dėl noro laimėti bet kokia kaina.
Prieš keletą metų banglenčių varžybose įvykęs nelaimingas atsitikimas, tragiškai pasibaigęs Kito priešininkui, sugriauna nesuskaičiuojamais laimėjimais pažymėtą vyro karjerą. Nors Kitas akimirksniu visuomenės pripažįstamas kaltu dėl nutikusios nelaimės, jis pats niekada taip ir nepapasakojo, kas iš tiesų nutiko tą lemtingą dieną.
Pasiryžusi išsiaiškinti tikrąją įvykių priežastį, Kloverė išvyksta į snieguotąsias Austrijos Alpes, praleisti romantiškiausio metų laiko kartu su jos nekenčiančiu vyru – juk būtent ji atsakinga už sužlugdytą Kito karjerą.
Nerdama vis giliau į Kito praeitį, Kloverė pradeda jam jausti nepaaiškinamą trauką, tačiau jos neapleidžia nuojauta, kad vyras kažką slepia. Ar Kitas iš tiesų toks šaltas ir bejausmis, koks atrodo?
Skaitytojų įvertinta kaip viena geriausių K. Swan knygų, „Vidurnaktį sningant“ – tai sušildanti ir įtraukianti istorija apie uždraustą aistrą, viltį ir likimo galią. Jaudinantis priminimas, kad meilė ir nauja pradžia įmanoma net tada, kai to mažiausiai tikiesi.
https://elvislab.lt/leidiniai/15356
-
H. Šyjan „Už nugaros“. Skaito R. Rainienė
2014 metai, Lvivas. Čia, kariaujančios šalies užnugaryje, gyvena ir dirba 27-erių Marta. Nors yra iš „šiaudinių našlaičių“ kartos, sau ir vaikinui Maksui ji sugebėjo sukurti komfortišką vidurinės klasės gyvenimą. Tačiau Ukrainos rytuose įsiplieskęs karas sugriauna jaukų jųdviejų pasaulėlį – Maksas išeina savanoriu į kariuomenę. Tolydžio aštrėjantis Martos vidinis konfliktas ir apmaudas, kad mylimasis iškeitė ją į „heroizmo narkotiką“, priverčia permąstyti vertybes ir pasirinkti naują gyvenimo kryptį.
Europos Sąjungos literatūros premija apdovanotame romane aptariama daug aktualių temų: karinė prievolė ir moralinė pareiga, visuomenės stereotipai, patriotizmas, nacionalizmas, požiūris į pabėgėlius bei dvikalbystę ir, pagaliau, moters vaidmuo, seksualumas, teisės ir laisvės.
https://elvislab.lt/leidiniai/15355
-
S. Stanišić „Ten, iš kur esi“. Skaito R. Pranckūnas
1992 m. rugpjūtį keturiolikmetis berniukas su motina pabėga iš karo draskomos Jugoslavijos į Vokietiją. Po pusės metų atvyksta ir berniuko tėvas, teturėdamas rudą lagaminą, įsitaisytą nemigą ir randą šlaunies viršuje. Prieš jų akis – Heidelbergas, išsigelbėjimas ir naujų iššūkių pradžia.
Romane autorius svarsto itin opius nūdienos klausimus: ką žmogui reiškia jo kilmės vieta ir ką jis jaučia, kai nebenori ar nebegali joje gyventi? Kaip susidoroti su kalte pabėgus iš karo zonos? Ir ar mūsų kilmės istorija padiktuojama susiklosčiusių aplinkybių, ar veikiau kuriama mūsų pačių?
Pasakotojo mėginimus rekonstruoti savo kilmę lydi jo pokalbiai su demencija sergančia močiute, kuri praranda prisiminimus, kol anūkas stengiasi atkurti savuosius. Vokietijos kraštovaizdyje atmintis prikelia gimtojo Višegrado vaizdus: protėvių garbintus slibinus, skaudžią praeitį plukdančios Drinos mistiką, iš pupelių ateitį buriančią senutę ir tėvus, kurie šoko po sodo vyšnia karo išvakarėse. „Ten, iš kur esi“ – jaudinanti vienos šeimos šaknų istorija ir jos perrašymas atsidūrus naujoje kultūroje.
https://elvislab.lt/leidiniai/15354
-
G. Milerytė-Japertienė „Kaunas: pasakojimai apie miestą ir jo žmones“. Skaito A. Butvilas
700 metų ir 33 istorijos. Kaip atrodė kauniečio pasaulis skirtingais laikotarpiais? Kuo jis gyveno, ką valgė, kuo tikėjo, ką dirbo, kas buvo svarbu ir ką paliko šiems laikams? Viskas – vienintelėje knygoje apie Kauną iki pat 2022-ųjų.
https://elvislab.lt/leidiniai/15352
-
S. Villard „Ponia Egziuperi ir dangaus žvaigždės“. Skaito N. Lipeikaitė
Romanų serija apie moteris, kurių asmenybės amžiams įkvėps ateinančias kartas. Šios moterys – aistringos ir maištingos menininkės, talentingos verslininkės, genialių vyrų mūzos, o jų istorijos – tai pasakojimai apie meilę, ambicijas, svajones, tragedijas ir tikrą gyvenimą, kuris užburia labiau nei knygos.
1930 metai, Buenos Airės. Vakarėlyje sutikęs jauną menininkę Konsuelą, Antuanas de Sent Egziuperi ją iškart įsimyli. Temperamentinga pietų amerikietė irgi visa širdimi pamilsta paslaptingąjį lakūną ir tampa jo mūza. Ji paskatina pagaliau gyventi taip, kaip jis visada troško: rašant ir piešiant. Iš Antuano jausmų Konsuelai gimsta „Mažasis princas“. Ji – ta mylima rožė, kurią princas nori uždengti po stikliniu gaubtu ir apie kurią nuolat galvoja, kad ir kokioje svetimoje planetoje būtų atsidūręs.
Tačiau gyvendama su Antuanu Konsuela patiria, kad, nepaisant vyrą lydinčios pasaulinės šlovės, dienos su juo ne visada svajingos ir žavingos. Neretai jai tenka susidurti su neištikimybe ir atsisakyti savų kūrybinių ambicijų. Ir visa tai dėl to, kad pamilo genialų „berniuką“, kuris nenori užaugti.
https://elvislab.lt/leidiniai/15348
-
S. Bjørk „Vilkas“. Skaito V. Kubilius
2001-ųjų balandį Oslo priemiestyje aptinkami dviejų 11-mečių berniukų kūnai. Į nusikaltimo vietą atvykę policininkai pastebi, kad žudikas vaikus suguldė pagal tam tikrą schemą, o didžiausią nuostabą kelia tarp jų padėtas gyvūnas – maža rudoji lapė. Prieš aštuonerius metus lygiai toks pat nusikaltimas buvo įvykdytas Švedijoje, tik tada prie vaikų buvo paliktas baltas kiškis.
Naujasis Žmogžudysčių skyriaus vadovas Holgeris Munkas visa galva pasineria į bylos tyrimą. Tyrimas vangiai juda į priekį, kol vieną dieną Munkas sulaukia pasiūlymo susitikti su policijos akademijos studente Mia Kriuger.
Jauna ir ambicinga Mia buvo pasiryžusi tapti pirmąja moterimi, prisijungusia prie Norvegijos Greitojo reagavimo būrio – SWAT. Tačiau akademijoje atliktas testas parodė, kad ji turi unikalų talentą nuspėti piktadarių kėslus. Peržiūrėjusi abiejų nusikaltimų vietų nuotraukas Mia atkreipė dėmesį į kelias esmines detales, kurių nepastebėjo net patyrę tyrėjai. Įsijautusi į bylos tyrimą Mia vis labiau grimzta į tamsą, o tuo metu pradingsta dar du berniukai.
https://elvislab.lt/leidiniai/15346
-
V. Daujotytė-Pakerienė „Iš Bileišių vasarų“. Skaito J. Karazijaitė
Tai atostogų užrašai, literatūrologės profesorės Viktorijos Daujotytės rašyti vasarojant Bileišiuose, viename didžiausių Aukštaitijos gatvinių kaimų. Biografiški, daiktiški, etnografiški, o kartu ir poetiški, refleksyvūs, kosmopolitiški. Parašyti tarsi nerašant, tik šiaip pasižymint, kilę iš lėto gyvenimo prabangos. Atostogos – esu, ką dirbu rankomis. Ką nueinu. Ką matau, girdžiu, liečiu. Kiek sutinku su tuo, kas žmonių šioje žemėje dirbta per amžius. Bet juk ir ką mąstau, atsimenu, kas tarsi iškyla iš kartojamų judesių, pirminių poreikių.
https://elvislab.lt/leidiniai/15345
-
J. Heap „Regėjimo taisyklės“. Skaito R. Rainienė
Tai knyga apie mokymąsi matyti. Ne tik tiesiogine, bet ir perkeltine prasme.
Nova tikrai gali padaryti daugybę dalykų. Pavyzdžiui, ji puikiai kalba penkiomis kalbomis. Taip pat ji gali lengvai rasti įvairius daiktus. Nova dirba Metropoliteno policijos konsultante ir vien iš balso gali pasakyti, kad kažkas meluoja – fiziniai moters trūkumai išlavino jos intuiciją. Tačiau yra dalykas, kurio Nova negali. Ji nemato. Daugiau nei trisdešimt savo gyvenimo metų ji yra visiškai akla.
Novos brolis yra gydytojas ir sužinojęs apie naujus mokslo laimėjimus bei pažangą įkalba seserį atlikti akių operaciją, kuri grąžins gebėjimą matyti. Po jos Nova atsibunda pasaulyje, kurio visiškai nebesupranta. Moteris bijo, kad nesugebės susidoroti su visomis naujomis patirtimis, kurios atsiranda matant. Ir tik sutikusi Keitę, Nova pradeda tikėti, kad įmanoma įveikti savo problemas. Keitės regėjimas smarkiai paveiktas nelaimingo atsitikimo ir ji guli ligoninėje, kur ir susipažįsta su Nova.
Kai Nova ir nauja draugė suartėja, iš paskos sekanti Keitės paslaptis grasina jas abi įmesti į kiek kitokią tamsą. Keitės ir Novos draugystė turės išgyventi daugybę išbandymų ir kiekvienai moteriai teks skirtingais būdais kapanotis iš savo gyvenimo tamsos.
https://elvislab.lt/leidiniai/15341
-
B. Garbaravičienė, sudarytoja. „Leonidas Donskis: Man skauda“. Skaito A. Butvilas
„Leonido Donskio mirtis sukrėtė – staiga, per anksti, nebus, kas jį pakeičia... Dar ir šiandien, po šešerių metų, daug kas sako, kad viešajame diskurse labai trūksta Donskio, jo gebėjimo kalbėti ir susikalbėti be pykčio ir šališkumo, jo ypatingos asmenybės šviesos ir jautrumo. Būtent jautrumo, nes jam skaudėjo tai, kas vyksta su mumis ir aplink mus. Paskutiniais savo gyvenimo metais jis labai daug dirbo, tarsi skubėjo pasakyti ir parašyti kuo daugiau. Jo tekstų, komentarų ir įžvalgų buvo ir televizijoje, ir spaudoje, ir portaluose. Jau seniai svarsčiau, kad tą paskutinių metų plačiai išsibarsčiusią publicistiką verta sudėti į knygą, nes tie tekstai ne tik byloja apie tai, kas skaudėjo Leonidui, – jie mūsų laiko liudytojai, aktualūs ir šiandien, tarsi brandžios pamokos, išskaudėtos ir paremtos gilia patirtimi, paženklintos žaižaruojančia erudicija.“ (Birutė Garbaravičienė)
https://elvislab.lt/leidiniai/15340
-
D. Diop „Naktį visų kraujas juodas“. Skaito D. Riškuvienė
Senegalietis Alfa Ndiajė kariauja su prancūzų armija Pirmajame pasauliniame kare. Sušvilpus švilpukui, paklusniai kas rytą kopia iš žemės žaizdomis pramintų apkasų – ir puola. Jo geriausias draugas Mademba Djopas kariauja kartu, bet vieną dieną mėlynakis priešas jam perrėžia pilvą. Mademba Djopas maldauja užbaigti jo gyvenimą, tik Alfa Ndiajė nedrįsta. Leidžia draugui mirti baisiose kančiose.
Susidūręs su savo paties silpnumu, baime ir žiaurumu, Alfa Ndiajė pamažu praranda ryšį su realybe. Jis leidžiasi į kasnaktinius žygius po priešų stovyklą keršyti už draugo žūtį, išpirkti savo nuodėmę.
Hipnotizuojanti ir stebinanti sakmė apie gedulo ir beprasmio karo sužeistą žmogų, iš lėto nyrantį į beprotybę.
https://elvislab.lt/leidiniai/15335
-
N. Abgaryan „Simonas“. Skaito G. Pupkevičienė
Mūrininko Simono mirtis žmonių per daug nenustebino. Bet sielojosi visi – Simonas buvo kompanijos siela ir visų numylėtinis. Gyveno plačiai ir laisvai, išlaidavo savęs nevaržydamas, valgydavo lyg paskutinį kartą, gerdavo taip, tarytum rytoj būtų priimtas sausas įstatymas. Mylėjo moteris – su polėkiu ir savęs negailėdamas, pavyduliaudavo ir dievindavo, o santykiams baigiantis būtinai ką nors dovanodavo.
Apraudoti Simono atėjo ir keturios buvusios pasijos, išsipuošusios lyg į velykines mišias. Našlė Melanja greitai persirengė gražesniais rūbais, nusipudravo ir pasidažė lūpas – nesėdės gi tarp šitų išsipusčiusių vištų lyg apsileidusi džiūsna! O gedėtojams išsiskirsčius, našlė ir buvusios pasijos susėdo aplink karstą, gurkšnojo naminį vyną ir įkaitusios ar nuo svaigalų, ar nuo bejėgės Simono išvaizdos, atvirai pasakojosi apie gyvenimą.
https://elvislab.lt/leidiniai/15331
-
I. Ežerinytė „Dabar Marselis“. Skaito G. Pupkevičienė
Knygos pasakojimo ašis – kelionė. Neseniai mokyklą baigęs Julius priverstas trumpam grįžti į gimtąjį miestą. Autobusas lėtai juda pirmyn, o Julius mintimis atgal, į vaikystę, paauglystę, į sudėtingas mokymosi gimnazijoje patirtis, į jautrius pirmosios meilės išgyvenimus ir į vieną lietingą birželį, kai, regis, atsitiktiniai susitikimai tampa lemtingais gyvenimo posūkiais.
https://elvislab.lt/leidiniai/15330
-
D. Silva „Naujokė“ .Skaito Š. Andriuškevičiūtė
Kas rytą į vieną privačią Šveicarijos mokyklą šarvuotas automobilis atveža dailią mergaitę. Oficialiai ji – turtingo Egipto verslininko duktė. Iš tiesų jos tėvas – Chalidas bin Mohamedas, prieštaringai vertinamas Saudo Arabijos sosto paveldėtojas. Kadaise liaupsintas dėl drąsių socialinių ir religinių reformų, Vakarų pasaulio prielankumą prarado įsakęs žiauriai nužudyti žurnalistą. Kai nepaisant sustiprintos apsaugos vienturtė jo duktė pagrobiama, princas kreipiasi į vienintelį žmogų, galintį ją surasti, kol dar nevėlu.
Legendinis Izraelio žvalgybos vadas Gabrielis Alonas visą gyvenimą kovojo su teroristais, tarp jų ir nuožmiaisiais Saudo Arabijos globojamais džihadistais. Princas Chalidas pasižadėjo pagaliau nutraukti karalystės ryšius su islamo radikalais. Vien dėl to Gabrielis laiko jį tegul ir ydingu, bet naudingu partneriu.
Jiedu taps netikėtais sąjungininkais slaptoje mirtinoje kovoje dėl valdžios Artimuosiuose Rytuose. Nuo jų priklauso vaiko gyvybė ir Saudo Arabijos sosto likimas. Abiem vyrams nestinga priešų. Abu tikrai turi ką prarasti.
https://elvislab.lt/leidiniai/15289
-
K. Leine „Raudonas žmogus / Juodas žmogus“. Skaito A. Čaikauskas
„Grenlandijos trilogijų“ antroji knyga.
1728-ieji. Prie pastoriaus Hanso Egedės šeimos, neseniai apsigyvenusios Grenlandijoje, prisijungia Danijos karaliaus atsiųsti nauji atvykėliai: meistrai, pirkliai, būrelis kareivių ir tuzinas paskubomis sutuoktų porų – kalinių ir prostitučių. Atokiame krašte – naujienos iš žemyno čia laivais keliauja apie metus – kuriama nauja visuomenė.
https://elvislab.lt/leidiniai/15186
-
M. Higgins Clark „Antras kartas“. Skaito V. Mickevičiūtė
Staiga dingsta Nikolas Spenseris, charizmatiškas medicinos tyrimų bendrovės „Stela", kuriančios skiepą nuo vėžio, vadovas. Privatus jo lėktuvas sudūžta skrisdamas į Puerto Riką, bet jo kūnas nerandamas.
Pirmieji skiepo bandymų rezultatai atrodė daug žadantys. Tačiau dingus Spenseriui pranešama, kad kuriamas skiepas nebus patvirtintas. Netrukus paaiškėja, kad iš „Stelos" dingo didžiulės pinigų sumos, tarp jų – kiekvienu savo centu rizikavusių žmonių gyvenimo santaupos. Vagyste įtariamas pats Nikas.
Marša Dekarlo, visų vadinama Karle, trisdešimt dvejų metų žurnalo reporterė, gauna užduotį parašyti išsamų straipsnį apie šią istoriją. Kai ji imasi savo tyrimo, iškyla klausimų, į kuriuos iš pradžių neįmanoma atsakyti: Nikolas Spenseris negyvas ar slapstosi? Ar jis kaltas, ar buvo pakištas? Kodėl staiga pakito medikų požiūris į skiepą?
https://elvislab.lt/leidiniai/15218
-
H. Miller „Marusio kolosas“. Skaito I. Paluckė
„Marusio kolosas“ – tai autobiografinis kūrinys, klajoklio traktatas ir autentiškas Graikijos, kurios nebėra, patyrimas. Pats autorius pripažino, kad tai geriausia, ką yra parašęs, o literatūros kritikai tik patvirtina jo žodžius.
Antrojo pasaulinio karo išvakarėse britų rašytojo Lawrenceʼo Durrello kvietimu Milleris išvyksta į Graikiją. Svečiuojasi pas jį Korfu, keliauja po Atėnus, Kretą, Porą, Idrą ir Delfus. Bičiuliai lankosi kaimeliuose, geria vandenį iš šventų šaltinių ir nuogi guli paplūdimiuose, o per jų išdriektus kūnus piemuo varo avis. Intelektualūs pokalbiai, pašėlę nuotykiai, kvailiojimai, draugystė su graikų poetu Jorgu Kacimbaliu, kurio monologų Milleris klausydavo sužavėtas, padėjo jam perprasti Graikiją – pasaulį, sumanytą ir sukurtą amžinybei.
https://elvislab.lt/leidiniai/15292
-
A. Kalnozols „Mane vadina Kalendorium“. Skaito R. Simanavičius
Pats kilęs iš Latvijos provincijos, A. Kalnozolas pasakoja nedidelio miestelio „mažo žmogaus“ istoriją, perteikia ją psichikos sutrikimą ir kartu fenomenalią atmintį turinčio, niekur nedirbančio veikėjo Oskaro, praminto Kalendoriumi, žvilgsniu. Knyga parašyta Oskaro dienoraščio forma. Jaunas vyras negali bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, todėl, vietos kunigo paskatintas, pradeda rašyti dienoraštį. Rašo jį vaikiškai naiviai, bet kartu pateikia netikėtų įžvalgų, skvarbiai atveria paradoksalią dabarties tikrovę ir paprastų žmonių sielos grožį.
Knygos pasakotojas grumiasi su savo neurozėmis, su gyvenimo baime, stengiasi prisijaukinti aplinkinį pasaulį ir žmones, susitaikyti su nuolat patiriamu tikrovės keistumu. Kartu romanas liudija, koks nuostabus gali būti žmogaus protas, kokios didelės jo dvasinės galios, kokius kilnius santykius žmogus pajėgus susikurti. Atviras ir naivus Oskaras tampa svarbia figūra miestelio gyvenime: jis ima burti kitus visuomenės atstumtuosius, rūpintis jais ir bendrais miestelio reikalais. Jo keistas dienoraštis įgyja autentiškos gyvenimo filosofijos bruožų.
https://elvislab.lt/leidiniai/15342
-
R. Cusk „Kontūrai“. Skaito V. Mickevičiūtė
Nepakeliamai karštą vasarą atskridusi į Atėnus rašytoja veda kūrybinio rašymo kursus. Sutikti žmonės atvirai šneka apie save, apie savo fantazijas, nerimą, sielvartą, troškimus, ilgesį. Rašytoja mažai būna viena, tačiau atrodo, kad nuo kitų ją skiria nelyginant perregima siena. Vis dėlto romane niekas nedangstoma, nėra nieko migloto ar prislopinto, veikiau čiuopiami amžini, bet tokie šalia esantys, kad beveik nepastebimi dalykai. Per išgirstas istorijas permąstomos ir pačios rašytojos patirtys, ir šie atsivėrimai išryškina kontrastingą besiruošiančios pasitikti sunkią netektį moters portretą.
Tai romanas apie rašymą ir kalbėjimą, apie uždarumą ir saviraišką, o savitas pasakojimo būdas perteikia asmeninę patirtį, kurios neiškraipo subjektyvumas ir daugžodžiavimas ir nesuvaržo pasakojimo taisyklės. Kaitri Atėnų vasara, dešimt pokalbių ir nuoširdūs išpažinimai beldžiasi taip giliai, kad nė nepajunti, kaip perskaitai knygą.
https://elvislab.lt/leidiniai/15178
-
A. Ruseckaitė „EMMI“. Skaito J. Karazijaitė
Rašytojo Vinco Mykolaičio-Putino laikas tolsta, bet jo asmenybė ir prieštaringa biografija nepaliauja dominti ir kelti nuostabos. Šios knygos autorė žvelgia į klasiko gyvenimą – nuo kūdikystės iki paskutinio atodūsio – per santykį su keturiomis jam svarbiomis moterimis.
Knygoje atveriamas jautrus rašytojo santykis su motina Magdalena, skaudžiai išgyvenusia sūnaus santuoką. Čia atskleidžiamas ypatingas Vinco ir jo sesers Magdalenos – taip pat poetės – ryšys: Vincas jaunėlę leido į mokslus, su ja dalijosi kūrybiniais sumanymais, buitimi, ilgėjosi jos, pasitraukusios į tolimąją Australiją. Komplikuoti santykiai poetą siejo su studente Emilija, po devynerių bendravimo metų tapusia jo žmona, ir į sudėtingus trisdešimt dvejus Mykolaičių santuokos metus įsiterpusia kita profesoriaus studente – Irena, kuri įkvėpė brandų poetą gražiausiems poezijos posmams ir teikė stiprybės sunkiausiomis valandomis.
Šios knygos pavadinimas sudarytas iš keturių pirmųjų Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterų vardų raidžių – motinos Magdalenos, sesers Magdalenos, žmonos Emilijos ir mūzos Irenos.
https://elvislab.lt/leidiniai/15177
-
I. Motiejūnaitė „Vieną gražią dieną“. Skaito V. Mickevičiūtė
„Knygelėje rasite pirmuosius mano apsakymus, visus, išskyrus patį pirmą. Jie rašyti vakarais, paslapčia, be aiškios priežasties ar tikslo. Sąsajų tarp siužetų ieškoti nereiktų – juos sieja tik temos, motyvai ir pasakojimo stilius. Kalbu veikėjo vardu, žiūriu jo akimis: tai, kas vyksta už jo akiračio ar suvokimo ribų, lieka neatskleista. Skaitytojui (drauge su veikėju) tenka spėlioti, kas ir kodėl nutinka. Istorijų veikėjai – abstraktūs, be praeities, be vardų. Kiekvienas iš jų – eilinis žmogus, negabus, nenuovokus, naivus. Palieku jį svetimoje aplinkoje, keblioje padėtyje tarp nepažįstamų, abejingų ir negailestingų žmonių – tegu ieško išeities vienas, be draugo ar bendražygio, be paramos ar patarimo. Susidūręs su priešininku, jis paklūsta, vykdo nurodymus arba priešinasi, maištauja, bet pralaimi.“
https://elvislab.lt/leidiniai/15179
-
A. Michaelides „Mergelės“. Skaito V. Česnavičienė
Londone gyvenanti puiki psichoterapeutė Mariana Andros dirba su pacientų grupėmis. Asmeniniame gyvenime patyrusi nemaža smūgių moteris niekaip negali susitaikyti su nesena mylimo vyro netektimi. Kol vieną dieną netikėtai įsitraukia į tai, kas vyksta Kembridžo universitete.
Universiteto apylinkėse randama kraupiai nužudyta jauna mergina, Zojos draugė. Mariana išskuba į Kembridžą ir netrukus ima rimtai įtarti Edvardą Foską, žavingą profesorių, dėstantį graikų tragedijos kursą ir įsteigusį Mergelių – gabiausių (ir gražiausių) studenčių – draugiją. Draugijos narės viena po kitos tampa žudiko aukomis. Kaltinančia profesorių Mariana niekas netiki, juk jis visada turi alibi. Tačiau ji pasiryžusi įveikti šį visiems į akis besijuokiantį grobuonį. Bet kokia kaina.
https://elvislab.lt/leidiniai/15175
Vaikams
-
M. Haig „Ivė ir gyvūnai“. Skaito R. Jokubauskaitė
Ivei vienuolika metų. Iš pažiūros ji tik eilinė mergaitė. Tačiau Ivė turi slaptą galią. Mergaitė supranta gyvūnus, o tiksliau girdi, ką jie galvoja ir kartais sugeba pati jiems perduoti savo mintis. Ir niekas to nežino! Mergaitė su gyvūnais bendrauja nebyliai – lūpos net nekrusteli, neištariamas nė vienas žodis. Tad Ivė taip ir bendrauja su kiekvienu sutiktų gyvu padaru.
Daugeliui vaikų patinka katės ir šunys. O Ivė myli gerokai daugiau gyvūnų. Ji myli visus! Pavyzdžiui, ir tarakonus, ir gyvates, ir medūzas, ir ryklius bei hienas, šikšnosparnius bei kirminus. Visus! Na, su viena išimtimi! Net Ivei buvo sunku pamilti nuodingiausią pasaulio vorą. Dar laisvalaikiu Ivė papildomai domisi savo slaptais draugais ir žino daug įdomių faktų. Pavyzdžiui, kad sraigės gali miegoti tris metus, katės geba išgyventi lakdamos jūros vandenį, o aštuonkojis turi tris širdis.
Netrukus paaiškėja, kad ne tik visiems žvėrims, bet ir Ivės šeimai gresia pavojus! Mergaitė turės panaudoti savo galias, kad išgelbėtų tėtį, močiutę ir sužinotų tiesą apie savo mamos mirtį.
https://elvislab.lt/leidiniai/15334
-
I. Ežerinytė „Tetulė Liu“. Skaito R. Jokubauskaitė
Nebejauna moterytė Liucija vieną rytą pabunda, pažvelgia į veidrodį ir mato save sumažėjusią. Ji ir toliau traukiasi, namai, daiktai atrodo vis didesni, todėl tenka kreiptis į gydytoją. Pasirodo, fiziškai ji visiškai sveika, o jos mažėjimas yra dvasinio pobūdžio – Liucija tiesiog nesiekia tapti dideliu žmogumi, išgarsėti. Jei imtų keisti gyvenimo būdą, stengtųsi patekti į televiziją, susipažinti su įžymiais žmonėmis, galbūt pasveiktų, tačiau tai ne jos būdui. Liucija nutaria priimti save tokią, kokia yra, ir gyventi taip, lyg nieko nebūtų nutikę.
https://elvislab.lt/leidiniai/15336
-
S. Paltanavičius. „Aš – lietuvis“. Skaito M. Baranauskaitė
Šiltas ir savitas požiūris į mūsų šaknis, į mažus ir didelius dalykus, kurie būdingi tik mūsų tautai, mūsų protėviams, mūsų pajautimui ir įpročiams. Tai lyg tviskantys vitražo gabalėliai, iš kurių sudėliojam unikalų lietuvio atvaizdą.
https://elvislab.lt/leidiniai/15215
-
R. Dahl. „Nuostabusis ponas Lapinas“. Skaito V. Žitkus
Knyga pasakoja apie apsukrų Lapiną, pergudravusį tris šykščius kaimo ūkininkus. Vos tik ponas Lapinas nušvilpia vištą, ūkininkai Bogis, Bansas ir Bynas paklaiksta iš įtūžio! Ši trijulė – bjauriausi slėnio sukčiai, tad jie sugalvojo iškasti poną Lapiną iš olos ir nusukti jam sprandą. Tačiau ūkininkai nežino, kad ponas Lapinas irgi kai ką sumanė, ir jo planas nė kiek ne blogesnis, veikiau atvirkščiai...
https://elvislab.lt/leidiniai/15309
-
V. V. Landsbergis „Kiškis Pranciškus“. Skaito M. Baranauskaitė
Linksma knygelė pasakoja apie padūkusį kiškį Pranciškų Piškį, kuris vieną rytą urvelyje prabudo vienas, nes jo tėveliai tąsyk išėjo mėlyniauti, palikę neklaužadą Pranciškų namuose. Iš pradžių Pranciškus labai išsigando, bet paskui...
Tai pirmoji naujos nuotaikingų istorijų serijos „Kiškio Piškio pasakos“ knygelė.
https://elvislab.lt/leidiniai/15222
BRF (tekstas Brailio raštu)
-
Kalendorius 2023. Negalios judėjimui, įvairovei ir lygybei svarbios datos. Neregių bendruomenei svarbios sukaktys
Žurnalai
-
Žmonės. Legendos, 2023, Nr. 1. Skaito R. Rainienė
https://elvislab.lt/leidiniai/15363
-
Savaitė, 2023, Nr. 5, 6, 7, 8 MP3 ir PDF
-
Mūsų žodis, 2023, Nr. 2. Skaito A. Butvilas
https://elvislab.lt/leidiniai/15360
-
Metai, 2023, Nr. 2. Skaito V. Kubilius
https://elvislab.lt/leidiniai/15359
-
IQ, 2023, Nr. 2. Skaito R. Rainienė
https://elvislab.lt/leidiniai/15358
-
National geographic Lietuva, 2023, Nr. 2. Skaito R. Rainienė
https://elvislab.lt/leidiniai/15349
-
Moteris, 2023, Nr. 2. Skaito R. Rainienė
https://elvislab.lt/leidiniai/15347
-
National geographic Lietuva, 2023, Nr. 1. Skaito R. Rainienė
https://elvislab.lt/leidiniai/15339
-
Iliustruotasis mokslas, 2023, Nr. 1-2. Skaito R. Rainienė
https://elvislab.lt/leidiniai/15338
Komentarai