Irena Bražėnaitė
„Pasiklaus Toločkos“
Irena Bražėnaitė,
buvusi bendradarbė, tautinių giesmių giedotoja
Pasitaiko žmonių, kurie, ir menkai ką težinodami, patys vaikšto pėsti, o savo puikybę nešte neša. Su Valentinu buvo kitaip – daug mokėdamas, dar daugiau žinodamas jis kuklumą ir paprastumą savyje nešiojasi tarsi prisiūtus.
Vienus metelius su Valentinu teko kvėpuoti vieno kabineto oru. Nebūdavo dienelės, kad kas nors iš darbuotojų neįkištų galvos pro duris, nepasivarginęs vartyti enciklopedijos ir klausdavo: „Valentinai, o kada įvyko tas ir tas, o kaip buvo su tuo ir anuo?“ Ir Valentinas, žemaitiškai lėtai atvoždavo savo atminties skrynelę: „Ve tatai tada ir tada, ten ir ten.“
Mudu abudu buvova Taurai (pagal žvaigždynų mums sukombinuotus likimus), tik ašen ne žemaitė. (Tikroji jo gimimo data yra gegužės 21 d., nors metrikose įrašyta birželio 21 d. – Red. pastaba.) „Tauras atkakliai, niekur nepasukdamas eina prie savo tikslo ir būtinai jį pasiekia. Jis be galo kantrus, pastovus, ištikimas, taikus ir romus, visada blaivaus, gilaus, nepaviršutiniško proto, mokančio suvokti daiktų ir reiškinių esmę. Jis vienodai dailiai bendrauja ir su profesorium, ir su tarnu: nieko neįžeis, bet ir savęs įžeidinėti neleis – mokės taip atsakyti įžeidusiam, kad tas skubinsis atsiprašyti. Tauras – žemės ženklas, todėl tvirtai ant jos stovi, laikydamasis savo įsitikinimų, ir, tenka pripažinti, kad retai klysta. Jis – gamtos vaikas: mėgsta džiūstančio šieno, suartos žemės, krintančių lapų ir kepamos duonos kvapą. Ėmęsis bet kurio darbo, jis jo nenumes nebaigęs.“ Nepasakyčiau, kad visa tai netiktų Valentino Toločkos būdui ir gyvensenai nusakyti. Taigi buvova abudu ne karštakošiai vikruoliai kalboj ir eigasty, ne kvatokliai linksmuoliai, kaip kokis amžinos atminties Stasys Stasiulis, tad teko pripažinti – nori ar nenori žmogau, – kad „žvaigždinių“ ženklų suderinamumas kartu darbuojantis prie vieno plūgo labai praverčiantis daiktas besąs. Nebuvau savo viršininko, kaip juokais Valentiną vadindavau, nei pažeminta, nei pašiepta – dar vis ir pagirta, kad ir neužtarnautai. Kartą verčiu žurnalo puslapius, Valentinui paliepus surasti vieną pavardę, ir nors tu pasiusk – visą perverčiau, bet neužtinku. Valentinas kantriai laukia, mintyse gal ir stebėdamasis mano nemiklumu, bet nė kiek nesuirzęs, kol galų gale sako: „Verskim abudu iš pradžių“. Man bevartant, suskaičiavęs puslapius: „Va čia ir sustokim“. Nesmagu dėl žioplumo, bet ką beveiksi – pasitaiko, kad skaitai knygą, o regi špygą.
Kaip ir dera tauriam Taurui, Valentinas buvo meniškos prigimties, mokėjęs groti ne vienu instrumentu, mėgęs dainas, surinkęs (čia irgi Tauro bruožas) visų kompozitorių „Ave Marijas“ ir senąsias lietuviškas plokšteles. Negalėjo šis eruditas nemokėti ir kelių kalbų, kitaip kaip atsakytų neklysdamas, ko bepaklaustas, ar tai būtų istorija, ar architektūra, ar filosofija. Ne skrynelė – didžiulė, talpi skrynia žinių šio žmogaus buvo sukrauta!
Sakoma, kad Tauras gali užsispyręs padaryti nepadaromus darbus, jeigu tie darbai ne dėl darbų, o naudingi. Kruopštumo, kantrybės, atidumo iš šio žmogaus galima mokytis ir mokytis. Jo sudarytom kartotekom įvairių įvairiausiais klausimais ir ypač apie savo likimo žmones „Draugija“ galės naudotis šimtmečiais. Žavėtis teko ir Valentino atmintim, ir orientacija. Važiavom kartą Kaunan (gėda gal, bet šio miesto visiškai nežinau). Taigi ne aš lydėjau – mane Valentinas vedė ten, kur reikia – be paklydimų ir vingių, aš tik dairiausi į šonus ir skaičiau nusakytų gatvių pavadinimus. Kaune naktavojom namučiuos, kuriuos savo priebėga buvo pasirinkę blakutės (blakės): jos lindo iš visų plyšių, krito nuo lubų (mat, tuose namuose buvo jau senokai naktavota gyvo padaro). Užsidegusi lempą traiškyte traiškiau tas šmėklas tiesiog ant apkloto, kuris liko raudonai raudonas, žinoma, ne nuo jų, o nuo mano jom sugirdyto kraujo. Nemigusi kėliausi, teiraudamasi, kaip išmiegojo Valentinas: „Nė viena nebuvo naktigulto pasiprašiusi“.
O jergutėliau, sakau, – tai gal Valentinas mėlyno kraujo besąs? Konferencijoj vis dangsčiau rankų riešus, nusagstytus raudonais tų „žvėrių“ įkandimais...
Su geru visiem gera, o geram, sako, visur gerai. Nemačiau Valentino su niekuo besipykstančio. (Įpykdyti Taurą norint, sako, reikia ilgai jį siutinti, o įsiutęs jis būna tarsi jautis porceliano parduotuvėje, bet tokio Valentino neteko matyti.)
Galiu priminti, kaip mūsų kaime sakydavo. Valentinas – mokytas ir doras žmogus. Jis iščiupinėjęs visų humanitarinių mokslų vingrybes, subtiliai jaučia meną, nesukirsi jo ir iš tiksliųjų mokslų. Anot mano senolės, kad tokie žmonės ir ant akmenų augtų!
Vilnius,
2000 m. kovas
S.160