Mons. Juozapas Antanavičius
Valentino spalvų pasaulis
Mons. Juozapas Antanavičius,
katalikų kunigas, Katalikiškojo Prano Daunio fondo prezidentas
Žmonės, su kuriais bendraujame, mus stebina. Mane visada stebino aklieji, o juos teko pažinti nuo vaikystės, nes gyvenau Naisių kaime (Šiaulių apskr.). Čia Nepriklausomos Lietuvos laikais veikė vienintelė aklųjų prieglauda.
Kai man buvo aštuoneri metai, pradėjau bendrauti su šioje prieglaudoje gyvenančiais aklaisiais - padėdavau jiems rašyti laiškus. Ten buvusi Stefutė Pocerytė, jauna akla mergaitė, man padovanojo mažą metalinį kryželį linkėdama, kad tapčiau kunigu... Vėliau ši mergaitė dingo iš mano akiračio. 1992 metais steigiamajame Katalikiškojo Prano Daunio fondo suvažiavime susipažinau su dr. Valentinu Vytautu Toločka. Vėliau jis tapo vienu iš didžiausių mano pagalbininkų. Sužinojęs apie mano jaunystės metus Naisiuose, Valentinas pasakė: “Taip, aš šitą moterį pažinojau, buvau nuvykęs aplankyti. Jos pasas, išduotas Nepriklausomos Lietuvos laikais, yra Lietuvos Aklųjų Istorijos Muziejuje”. Iš Valentino lūpų sužinojau apie visą jos gyvenimą ir nuostabius pasiaukojančius darbus. Kai buvo aklųjų maldos diena Šiauliuose, galėjome ją pagerbti Meškuičių kapinėse.
Valentinas iš kitų žmonių išsiskiria savo erudicija ir išsilavinimu. Kreipdamasis į jį kokiu klausimu, visada gausi informacijos ir patarimų daugiau negu tikėjaisi. Pasiekęs aukštą išsilavinimą, dirbdamas įvairiausiose srityse, mane nustebino savo žiniomis apie aklųjų istoriją ir gyvenimą. Ir tai ne iš nuogirdų, o paremta dokumentais, datomis ir faktais.
Tačiau paskutiniu metu buvau dar labiau nustebintas. Mano prietelio p. V. Toločkos atvirumas leido pažinti man nežinomą aklųjų spalvų pasaulį. Kažką panašaus girdėjau iš savo mamytės. Prieš mirtį jai buvo sutrikęs regėjimas dėl sunkios galvos ligos ir ji sakydavo, kad mato gražiausius šventųjų ir Jėzaus spalvotus paveikslus, papuoštus gėlėmis. Tuo netikėjau, bet laikiau tai Dievo malone, kad būdama pamaldi visą gyvenimą yra Dievo guodžiama ją džiuginančiais vaizdais. Žinau ir kitą atvejį, kai mano geros pažįstamos nebematanti mama pasiligojusi šitaip “regėdavo” Jėzų, Mariją. Dukra skambina man ir sako: “Aš taip bijau: noriu mamą paversti ant kito šono, sako neliesk manęs, aš dabar Jėzų matau. Bijau, kad nepradėtų nukalbėti”. Aš jai atsakiau nelabai gražiai: “Kvaila esi, kad bijai. Džiaukis, nuostabiai gera mamytė, nuoširdžiausia katalikė - mato Jėzų, Mariją, nusiramink. Volteras ir mūsų kai kurie stribiteliai prieš mirtį velnius matydavo”.
Tai du pavyzdėliai, galima sakyti, jau pasiligojusių žmonių, tačiau čia sveikas, giliai išsilavinęs žmogus, man pirmam leidęs atverti jo matomą spalvotąjį pasaulį.
Štai, ką jis man rašo:
Daug yra pasklidusių legendų apie akluosius, kurie lytėjimu galį “matyti” spalvas. Bet aš nė vieno tokio žmogaus gyvenime nesutikau. Noriu pakalbėti apie kitą realų, tiflopsichologų beveik netyrinėtą aklųjų vaizduotės ypatumą - spalvotus garsus ir žodžius. Kalbėsiu tik apie savo asmeninę patirtį. Nors knieti šį reiškinį rimtai patyrinėti apklausus būrį aklųjų, regėjimą praradusių ne anksčiau kaip penktaisiais šeštaisiais amžiaus metais arba gerokai vėliau.
Vienos akies regėjimą aš praradau staiga, eidamas septintuosius amžiaus metus. Antrosios akies regėjimas geso pamažu trejus metus. Kai buvau devynerių metų amžiaus, jis stabilizavosi: mačiau labai silpnai, bet esant ryškiai šviesai, skyriau visas spalvas, net kai kuriuos jų atspalvius. Gerai įžiūrėjau giedrą mėlyną dangų, baltus, pilkus (be kontūrų) debesis. Mačiau žaibus, žalią žolę, naktį - mėnulio ir vienos ryškios žvaigždės šviesą, aušrą, saulės tekėjimą, vakaro žarą, žvakės, elektros lemputės šviesą. Iš labai arti įžiūrėdavau gėlių žiedų spalvas, nors daiktų jau nebemačiau. Bet tas truputis regėjimo, šviesos jutimas, spalvų skyrimas man buvo didelis turtas, be abejo, padėjęs orientuotis aplinkoje - kada aušta, kada temsta, kada teka saulė, kada ji leidžiasi, kada apsiniaukusi diena. Šitokį regėjimą išlaikiau iki 24 metų amžiaus. Įvykus traumai, regėjimo visiškai netekau. Abiejų akių obuoliai yra pašalinti. Taigi - absoliutus aklumas.
Jau vaikystėje regėjimui silpstant, pajutau neįprastą reiškinį: garsai ir žodžiai įgavo spalvas! Pastebėjau, kad visi kalbos garsai turi spalvas: A, CH, Č, K, Š yra žali; C - rausvas; H - plytinės spalvos; S - skaisčiai rausvas; B, Ė, I, T - rudi; D, L - mėlyni; E, F- geltoni; G - apyjuodis; J, O, U, V - balti; M, N, R, Ž - pilkai tamsūs; Z - pilkas. Vienas arba keli vienspalviai garsai “nudažo” visą žodį, pavyzdžiui: tėvas - rudos; dangus, erdvė, Aldona - mėlynos; šaka, šermukšnis, šarka, kiškis, Kaunas, aš, čia - žalios; fabrikas, Feliksas - geltonos, cukrus, saulė - skaisčiai rausvos spalvos. Tačiau daugeliu atvejų garsai ir žodžiai turi savo spalvą, jų “spalvotieji garsai” nenudažo.
Pateikiu sugrupuotų pavyzdžių.
Iš geografijos: Danija, Prancūzija, Japonija - mėlynos; Lenkija, Kinija, Argentina - geltonos; Švedija, Italija - rausvos; Afrika, Ispanija, Meksika - raudonos; Suomija, Anglija, Rumunija - rudos; Lietuva, Vengrija, Graikija, Indija - baltos; Latvija, Olandija, Amerika - žalios.
Muzikos instrumentai, jų garsai, tais instrumentais grojami kūriniai: gitara, arfa, vargonai, fortepijonas, armonika - žalios spalvos; smuikas - mėlynas, o jo garsas - šviesiai mėlynas; klarnetas ir jo garsas - rusvi; fleita ir jos garsas - geltoni; kanklės, ypač jų garsas - skaisčiai geltoni; simfonija - geltona; pučiamųjų varinių instrumentų muzika - balta. Gražu klausytis simfoninio orkestro, kai įvairių instrumentų garsų spalvos tarp savęs pinasi. Kai groja vargonai ir kartu violončelė, vargonų žalių garsų fone vinguriuoja platus ir minkštas šviesiai mėlynas violončelės garsas.
Iš paukščių: lakštingala ir jos giesmė - geltona; žvirblių čirškimas - pilkai geltonas; varna - juoda; balandis - mėlynas, o jo burkavimas - lyg mėlynosios alyvos žiedas; strazdas ir jo giesmė - šviesiai mėlyni; vyturėlis - pilkai mėlynas, o jo giesmė - balta su melsvumo atspalviu.
Savo spalvą turi net abstraktūs žodžiai. Tokius nuspalvintus abstrakčius žodžius galima pavaizduoti ir grafiškai, pavyzdžiui: meilė - geltona, banguota linija; mąstymas- pluoštas lygių, nevienodo ilgio pilkų linijų; mintis - trumpų rusvų linijų pluoštelis; laikas - žalia juosta. Taigi gana pavyzdžių.
Dainininkė Beatričė Grincevičiūtė turėjo absoliučią muzikinę klausą. Ji sakydavo, kad kiekvieną tonaciją girdinti atskira spalva. Aš, turėdamas minimalią muzikinę klausą, negirdžiu tonacijų spalvų.
Esu klausinėjęs nematančių draugų, kaip jų vaizduotėje yra nuspalvinti garsai ir žodžiai. Pasirodo, kiekvieno skirtingai. Matyt, yra tai individualus reiškinys. Yra aklųjų, kurie neturi susidarę spalvotų garsų ir žodžių.
Kokiu būdu nusidažo garsai ir žodžiai - nėra visai aišku. Gal tos spalvos atsiranda kokių nors asociacijų keliu? Antai: šaka žalia, dangus mėlynas; Rusija raudona... Kauno aklųjų instituto geografijos kabinete stovėjo didžiulis spalvotas reljefinis gaublys. Iš arti žiūrėdamas, Kiniją matydavau lyg geltoną dėmę, nes šioje šalyje yra daug kalnagūbrių ir ant gaublio jie buvo nuspalvinti geltonai. Kodėl Lenkija geltona, paaiškinti negaliu. Dievas pagal garsą “d” turėtų būti mėlynos spalvos, bet jis yra žalias. Kodėl? Irgi negaliu pasakyti. Kaip šio straipsnelio pradžioje užsiminiau, visa paaiškėtų, padarius tiflopsichologinius tyrimus.
Panevėžys
2000 03 20
S.157