Napoleonas Kuolys
Mano bičiulis
Napoleonas Kuolys,
bendramokslis, Lietuvos aklųjų draugijos veikėjas
Vis dar jaunatviškai energingas mano geras bičiulis, buvęs mokslo draugas Valentinas Toločka šiais metais pažymi savo labai prasmingo gyvenimo septyniasdešimtmetį. Šių metų pradžioje susibėgę keli bičiuliai pagalvojome, kaip mes šią datą galėtume pažymėti ir kuo nudžiuginti savo vyresnį bičiulį. Juozas iš Klaipėdos (Marcinkus) pasiūlė išleisti prisiminimų knygelę, kai kurie ėmė prieštarauti, kad gyvam žmogui prisiminimai nerašomi. Pagalvokime: buvome tokio amžiaus, kada žmogus penkiasdešimties šešiasdešimties metų atrodė senas, o ką jau kalbėti apie septyniasdešimtmetį. O dabar nebeatrodome patys seni, neatrodo seni ir mūsų vienmečiai. O vis dėlto dažniau sapnuojasi tie bičiuliai, kurie jau Anapilyje... Vadinasi, ir mes artėjame prie to slenksčio, taigi, greitai nebebus kam prisiminti, kam papasakoti apie mūsų aklųjų draugijos vyresniosios kartos žmones, o mūsų „valstybėlė“ turi daug didelių, garbingų žmonių.
Kalbant apie Valentiną, net ir mes, artimiausi draugai, ne viską žinome: ką jis yra parengęs, kas guli jo archyvuose, o ir apibendrinti jo darbus, veiklą, gyvenimą vienam žmogui yra neįmanoma. Artimiausių draugų paragintas sutikau parengti savo kuklius prisiminimus iš Valentino mokslo laikų ir kitų gyvenimo momentų, kai teko būti drauge.
Kauno aklųjų mokykla
Į Kauno mokyklą atvažiavau 1948 m. rugsėjį. Buvau nedrąsus kaimo berniokas. Visi atrodė man panašūs, skyriau tik mokinius nuo mokytojų, tačiau du žmones įsidėmėjau, kaip aukštaičiai sako, – storabalsius. Antanas storabalsis susipažindamas paklausė: „Kokios gi parapijos būsi?“ Lygiai to paties paklausė ir Valentinas. Nežiūrint to, Valentino balsas buvo labai draugiškas, nuoširdus. Nors mokyklos koridoriuose visą dieną aidėjo šurmulys ir triukšmas, bet Valentino balsą išgirsdavau labai retai. Nežinau, ką jis veikdavo, kur būdavo, aš dar buvau tuo metu per mažas, nesidomėjau, nesipainiojau vyresniems po kojų.
Apie 1950 metus mokykloje sklido legendos, kad Marijampolėje dirbąs akių gydytojas, buvęs P. Avižonio asistentas, labai sėkmingai gydo akis. Vienas iš pirmųjų ten nukakau ir aš, o tų pačių metų rudenį po gydymo užsidėjau ant nosies akinius. Jų pagalba galėjau perskaityti gatvių pavadinimus ir matyti tekstą. Vieną kartą besišnekučiuojant Valentas papasakojo, kad ir jisai aplankė gydytoją M. Steiblį ir tas vieną jo išlikusią akį žadėjęs operuoti. Sakęs, jog galės matyti iki 70 procentų. Bet vilčiai nebuvo lemta išsipildyti. Mokyklos duše besimaudydamas paslydo ir ta matančia akimi trenkėsi į vandens čiaupą. Medikai bandė gelbėti, bet teko akį pašalinti. „Viltis užgeso“, – grįžęs iš ligoninės man pasakė Valentinas. Jis niekam nesiskundė, nesijautė, kad būtų graužęsis, nuotaika jo nepasikeitė, mokėsi ir sukosi bendrame rate kartu su likimo draugais.
Šia proga reikia prisiminti, kad Marijampolėje, pas dr. M. Steiblį atgavo regėjimą apie 40 mūsų mokyklos mokinių. Tuo metu mokykloje primatančiųjų buvo nedaug, todėl mes būdavom labai reikalingi neregiams, kai reikėdavo ką paskaityti ar parašyti, bei kitaip pagelbėti. Prisimenu, su Valentinu teko paskaityti retų leidinėlių, kurių mokyklos biblioteka neturėdavo, kaip vėliau sužinojau, jie būdavo gaunami iš kitur. Valentinas tuo metu domėjosi latvių kalba, skaičiavo žodžių panašumus ir skirtumus, sakydavo, kad reiktų mokėti savo kaimynų kalbą. Valentas buvo ir vienas aktyviausių esperantininkų mokykloje. Mokėjo laiką taupyti: visai neblogai grojo akordeonu, dažnai pagrieždavo šokiams poilsio vakarų metu, patalkindavo ir kurtiesiems, tik sakydavo, kad groti kurčiųjų šokiams labai sunku.
Malonu prisiminti, kad Valentinas man parodė kelią pas Praną Daunį, daug nusipelniusį akliesiems. Jis mane supažindino ir su istoriku Petru Tarasenka, kuris tuo metu dirbo muziejaus direktoriumi ir gyveno šalia mūsų mokyklos. Lankėmės jo namuose. Pasirodo, jo dukra buvo neregė, tik nebuvo aklųjų organizacijos narė. P. Tarasenką vėliau prisiviliojom į aklųjų mokyklą. Jis dažnai mokiniams paskaitydavo ištraukų iš savo rašomų knygų „Pabėgimas“, „Didžiųjų Tyrulių paslaptys“ ir kitų. Jis yra padovanojęs mokyklai du reljefinius Lietuvos piliakalnius, neatmenu pavadinimų.
Vieną sekmadienį Valentinas pasivadino mane į „aklųjų medžioklę“. Iš kažkur jis buvo gavęs adresus neregių, dar nesančių aklųjų draugijos nariais. Jo tikslas buvo – agituoti stoti į aklųjų draugiją. Įvairių buvo nuotykių, įvairiai mus sutikdavo, įvairiai išlydėdavo. Į tokias keliones išsirengdavome ne vieną sekmadienį. Valentinas apie tai yra rašęs viename savo straipsnelyje.
Prisimenu dar vieną – „knygų medžioklę“. Buvo toks senas Kauno gyventojas E. Meduonis. Aukštojoje Fredoje jis gyveno savo namelyje, kur nuo grindų iki lubų buvo prikrauta įvairių knygų. Pas jį kelią mums parodė Salomėjos Nėries sūnus Saulius ir Saulius Adomėnas. Iš ten labai nebrangiai pasirinkome retų knygų. Valentinas džiaugėsi suradęs sanskritą, nes labai domėjosi kalbotyra.
Gimtosios kalbos žiniomis Valentą mažai kas galėjo pranokti, jis padėdavo jaunesniesiems mokiniams, drauge su mokytojais organizuodavo literatūrinius vakarus ir konkursus.
Valentinas buvo bene aktyviausias ir mokyklos geografas. Kartą nusivedęs mane į geografijos kabinetą, aprodė akliesiems pritaikytus žemėlapius, gaublį, papasakojo, kokiais keliais jie pateko į mokyklą.
Visi prisimename tuos laikus, kai mokykla negalėjo egzistuoti be komjaunimo organizacijos. Komjaunuoliais, nori nenori, turėjo būti visi, nebent būtum koks dvejetukininkas ar atsilikėlis. Neaplenkė ši organizacija ir Valentino, nors jo praeitis nebuvo „be nuodėmės“. Jis ne tik pats nestojo į pionierius, bet miegamuosiuose „auklėdavo“ jaunesnius draugus nestoti. Už tai kuriam laikui net buvo pašalintas iš mokyklos. Prisimenu dar vieną istoriją, kai komsorgu dirbo Povilas: prasidėjo kova su rožančiais ir medalikėliais. Tuomet komsorgas atėmė iš Valentino motinos įduotą maldaknygę, suplėšė dantimis (nes buvo be rankos) ir sutraukė rožančių. Nežiūrint to, kai mokykloje buvo įkurta mokinių taryba, Valentinas buvo išrinktas tos tarybos pirmininku. Tam pritarė ir mokiniai, ir mokytojai. Reikia pasakyti, kad Valentinui vadovaujant susiklostė labai draugiški santykiai ne tik tarp tarybos narių, bet ir tarp mokinių ir mokytojų. Iš tarybos pirmininkų Valentas, jaučiu, pasitraukė dėl to, kad per daug ėmė kištis komjaunimo organizacija.
Sekmadieniais, turėdami laiko, skaitydavome pirmuosius Valento sukurtus eilėraščius, perrašytus reginčiųjų raštu. Eilėraščių tikrai buvo neblogų ir nemažai sukurta. Gaila, neseniai su juo šnekantis paaiškėjo, kad tas sąsiuvinis dingęs. Valentinas konsultuodavo ir mane, bet man buvo toli iki jo lygio. Mečiau rašęs.
1955 metais iš mokyklos išėjo pirmoji abiturientų laida. Drauge su jais ir Valentinas. Per tuos mokslo metus jis neišmoko nei rūkyti, nei „gerbti“ alkoholio, tik sukaupė nemažą kartoteką, retų knygų bibliotekėlę, gausybę užrašų, iš kurių vėliau gimė tiflotyros skyrius aklųjų bibliotekoje bei vėlesni jo moksliniai darbai ir knygos.
Baigęs mokyklą, gyveno su šeima, augino dukrelę, kurią nepaprastai mylėjo ir rūpinosi. Dirbo aklųjų įmonėje ir neakivaizdžiai studijavo Vilniaus universitete. Kadangi tais laikais telefonas buvo retenybė, pas Valentiną tekdavo užeiti iš anksto nepranešus. Jeigu jis būdavo užsiėmęs, ruošdavosi egzaminams, man malonu buvo pasiknaisioti jo bibliotekėlėje. Ten dažnai rasdavau ir naujų knygų.
Spaustuvininkas
Nežinau iš kur, dar mokydamasis mokykloje, Valentinas buvo ištraukęs nesudėtingą, primityvią, tokią su voleliu rašymo mašinėlę. Brailio klaviatūra buvo galima rinkti reginčiųjų šriftą. Tiesa, jos įdiegti nepavyko, bet Valentas įsigijo reginčiųjų rašymo mašinėlę, kiek patobulino klaviatūrą ir išmoko gerai spausdinti. Būdamas Kauno tarprajoninės valdybos pirmininkas, pats dažnai spausdino pakvietimus nariams ir ant pašto vokų išspausdindavo adresus. Valentas domėjosi ir mokykloje buvusiu sumontuotu spausdinimo presu, rodė jį mums, jaunesniems, kai ką net atspausdindavo. Valentinas su spaustuvininko darbu nesiskyrė gana ilgai. Jam teko dirbti įvairius darbus Kauno kombinato knygų spausdinimo bare, vėliau šį barą perkėlus į Vilnių, drauge persikėlė ir Valentinas. Čia darbas buvo sunkesnis. Teko vadovauti Vilniaus kombinato cechui, kuriame buvo garso įrašų studija ir Brailio knygų bei „Mūsų žodžio“ spaustuvė. Garso įrašų aparatūra buvo labai sena, sunku buvo pagaminti kokybiškas knygas. Magnetinės juostos būdavo gaunamos iš radijo komiteto jau naudotos. Spaustuvės patalpos buvo prastai šildomos. Kombinato administracija šiuo cechu menkai tesirūpino. Šis darbas Valentinui kainavo daug įtampos ir nemigo naktų, bet savo darbštumu ir sugebėjimu organizuoti kolektyvą užkrėtė visus, sėkmingai leido ir garsines, ir Brailio knygas.
Man teko ilgą laiką dirbti Centro revizijos komisijoje. Šios komisijos pirmininkas 1966–1989 metais buvo Valentinas Toločka. Iš visos komisijos Valentinas išsiskyrė savo žiniomis apie aklųjų draugijos struktūrą, padalinius, jų veiklą ir nukreipdavo mūsų žvilgsnius ten, kur tuo metu labiausiai reikėjo.
Dar vėliau, nuo 1969 m. Valentinas pradėjo dirbti leidybinį (jo širdžiai mielą) darbą, kurį su entuziazmu tebedirba ir šiandien.
Švenčiant garbingą jubiliejų nuoširdžiai linkiu ilgai nepavargti dirbant mums visiems neregiams tokį reikalingą darbą!
Vilnius,
2000 m. gegužė
S.168