Regina Jurjonienė
Nerimstanti siela
Regina Jurjonienė,
buvusi bendradarbė, kultūrinių renginių vedėja, bibliotekininkė
Vasara, vasarėle! Tu klausais dangaus ir žemės garsų, paukščių sparnų šlamesio, ryto rasos skambesio pradalgiuos, kai rikiuojasi gubos rugienoj ar žemę apkloja rūko šilkas, o ant smilgų supasi žiogeliai.
Tikriausiai tokią gražią vasaros dieną ir atėjo į pasaulį mūsų visų gerbiamas ir mylimas dr. V. V. Toločka, kurio gražaus jubiliejaus proga gimsta šios mintys.
Šiandien, prisimindama ne vieną dešimtį bendravimo metų, negaliu nepasidžiaugti Valentino poezija, nes daugelis Jubiliatą pažįsta ne tik kaip mokslininką, bet ir kaip poetą.
Vienas eilėraštis rašytas Kačerginėje 1952 m., pavadintas „Pavasario šventė“.
Nenoriu cituoti visos poezijos ar nagrinėti kūrybos, tai padarys kiti, bet įsiklausykime:
„Jau pumpurais žalsvais aptiško gluosnio šakos,
Ir pučia vėjas, pučia jau nebežvarbus,
Melsvai sušvito žydinčių žibučių akys,
Gurgėdami upeliai liejas per kraštus“...
Iš V.V. Toločkos baladžių ir poemų rinkinėlio „Užkeikta mergelė“
Tik skaidrios poetinės sielos žmogus gali taip vaizdžiai „aptaškyti“ gluosnio šakas, išgirsti upelio „gurgėjimą“, ar išvysti „melsvas žibučių akis“.
Darbai, darbai, darbai viens kitą vejas, todėl jau seniai jis „pakrikštytas“ vaikščiojančia enciklopedija, nes kaupti ir fiksuoti išliekamąją vertę turinčius faktus, aprašyti situacijas ir asmenybes, kad neliktų nepastebėtas nė menkiausias gyvenimo faktas, susijęs su vienu ar kitu asmeniu, su vienu ar kitu LASS (anksčiau LAD) įvykiu, manau – pagrindinis gerb. Valentino tikslas.
Turėdamas unikalų sugebėjimą pastebėti, kas šalia jo gražu, prasminga, pagaliau, reikalinga, Valentinas kruopščiausiai viską užfiksuoja savo darbuose.
Per daugelį metų surinkta įdomių kolekcijų: „Pasaulio tautų aforizmai apie neregius“, „Iš čigonų gyvenimo“, o kiek muzikos įrašų („Ave Marija“ ir kt.)!
Gerbiamą Jubiliatą likimas apdovanojo malone galvoti apie kitus, atiduoti save kitiems, todėl savo sukaupta įdomia medžiaga jis labai dažnai supažindina ir skaityklos renginių lankytojus. Norėdamas, kad visa tai skambėtų įtaigiau, pasitelkia diktorius ar aktorius. Jam talkina J. Šalkauskas, S. Kubilius, A. Bružas ir kt.
Dar būdamas LASS leidyklos „Versmė“ darbuotojas, jis įvairių literatūrinių vakarų-susitikimų metu turėjo ką pasakyti ir patarti Lietuvos neregiams literatams.
Diskusijų klubo popietėse kalbant apie pomėgį muzikai, dainai, poezijai ir kitoms meno rūšims (mezgimui, audimui, drožinėjimui, keramikai bei pynimui), gerb. Valentinas surado daug šiltų ir nuoširdžių žodžių, skatinančių toliau kurti, nenurimti, plėtoti įvairią LASS narių veiklą.
Pristatant LASS Vilniaus krašto muzikų ir literatų naujas knygas, – ne kartą ir ne du – buvo pristatytos ir Valentino knygos, bet šiuose renginiuose jis likdavo kuklus ir neišsiskiriantis iš kitų. Sunku būtų išvardinti renginius, kuriuose Valentinas buvo pagrindinis pranešėjas, vienas iš svarbesnių dalyvių arba net vedantysis. Jų buvo gal kelios dešimtys. Ir niekada jis neatsisakė juose dalyvauti, nes tai žmogus, kuris žinojimo džiaugsmu trokšta pasidalinti su kitais. Paminėsiu įdomesnius renginius.
Literatūriniai jubiliejai (apie rašyt. Br. Buivydaitę) ar literatų sueigos, „Aklųjų paveikslas literatūroje“, „Poezijos pavasario“ šventė, Tarptautinės Baltosios lazdelės dienai skirti renginiai, vakaras „Kad našta būtų lengvesnė“, atsiminimų popietės apie iškilius LASS žmones, – visur ir visada Valentinas turėjo ir turi ką pasakyti, patarti, informuoti.
Neseniai viename pasitarime, kur posėdžiavo organizacinis komitetas, aptariantis Pr. Daunio gimimo 100-mečio renginių planą, monsinjoras J. Antanavičius labai taikliai pastebėjo:
„Jei ką užmiršim ar praleisim, – V. Toločka primins“. (Surado Pr. Daunio artimuosius bei kitus giminaičius.) Ten pat St. Babonas patikslino – „Jei ko nesugebėsim rasti, žinom, suras V. Toločka...“
Todėl ir norėjau papasakoti apie žmogų, kurį visi be galo gerbiame už jo darbštumą, nuoširdumą, kruopštumą ir sugebėjimą visas sukauptas žinias perduoti ateinančioms kartoms.
Baigdama gerbiamam Valentinui noriu palinkėti sėkmės, sveikatos ir dar ilgai ir aktyviai dalyvauti visuose LASS ir LAB renginiuose, dalintis sukaupta patirtimi ir surinkta vertinga medžiaga.
Ir dar, kad išsipildytų „sena svajonė“ kuo plačiau (per LTV) supažindinti visuomenę ir ypač moksleivius su L. Brailio raštu ir visomis aklųjų rašymo priemonėmis.
Vilnius,
2000 m. gegužė
S.167